Orhan Gencebay Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

16.09.2021
255
Orhan Gencebay Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

Orhan Gencebay Kimdir?, biyografi bölümümüzde Orhan Gencebay Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Orhan Gencebay Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Orhan Gencebay Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(1) (0)
Ad Soyad Orhan Gencebay
Meslek Sanatçı
Yaşı 77 (1944-08-04)
Boyu 1,73
Kilosu 68 KG
Burcu Aslan
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi Sevim Emre
Sevgilisi
Doğum Yeri Samsun

Orhan Gencebay Kimdir? Biyografi

Orhan Gencebay, 4 Ağustos 1944 tarihinde Samsun’da dünyaya gelmiştir. Asıl soyadı ‘Kencebay’ olarak bilinmektedir.  

Henüz 6 yaşında iken müzikle ilgilenmeye başlayan sanatçı, Rus konservatuvarı eğitimi almış ve başarıyla da mezun olmuştur. Esasen Kırım göçmeni bir opera sanatçısı olan Emin Tarakçı’dan keman ve mandolin dersleri alan Gencebay, 7 yaşında ise bağlama öğrenmiştir. Aynı yaşlarda Türk Halk Müziği eğitimi de almış ve ilk beste çalışmasını 10 yaşında ‘Kara Kaşlı Esmerdi Kimbilir Kimi Sevdi’ isimli eserle yapmıştır.  

Türk Sanat Müziği ve tambur eğitimini 13 yaşında alan sanatçı, ilköğretim ve orta öğretim eğitimi aldığı senelerda, Samsun, İstanbul ve Edirne musiki cemiyetlerinde yaylı tambur çalmıştır. Ayrıca THM cemiyetlerinde de bağlama çalarak kendini geliştirmiştir.  

Hem İstanbul hem de Samsun’da halk evlerinin kuruculuğunu da üstlenen Orhan Gencebay, açmış olduğu müzik dershanelerinde de öğretmen olarak çalışmıştır.  

Bağlama üstadı olarak anılan Bayram Aracı’dan çocukluk zamanında çok fazla etkilenen sanatçı, hayranlığı sebebiyle ufak yaşlarda ‘Bayram’ olarak anılmıştır.  

Profesyonel anlamda ilk bestesini 14 yaşında ‘Ruhumda Titreyen Sonsuz Bir Alevsin’ ismiyle yapmış ve 16 yaşından sonra da Rock ve caz müzik tarzları ile ilgilenmeye başlamıştır.  

İstanbul’a geldikten sonra ilk ismi Dârülelhan olan İstanbul Belediye Konservatuvarına giren Gencebay, bir dönem burada icra heyetinde yer almıştır. Batı nefesli sazlardan bir araya gelen orkestralarda da tenor saksafon çalan sanatçı, 1964 senesinde TRT Ankara Radyosu sınavına girmiş ve yüksek bir puan alarak başarı göstermiş olsa da sınavda usulsüzlük olduğu iddia edilerek sınav iptal edilmiştir.  

Bu üzücü olayın sonrasında müzik bölgesindeki çalışmalarına ara verme kararı alan Orhan Gencebay, vatani görevini yapmak maksadıyla İstanbul’a gitmiştir. Ve Heybeliada’da bahriyeli olarak askerlik yaptığı zamanda bunun bunun yanında merasim bölüğü bandosunda da çalmaya devam etmiştir.  

1966 senesinde tekrar TRT İstanbul Radyosu sınavına giren sanatçı, bu sınavı da kazanmış, aynı sene ülke çapında gerçekleşen bağlama çalma müsabakasında da Arif Sağ ve Cinuçen Tanrıkorur ile derece almaya layık görülmüştür.  

10 ay boyunca bağlama sanatçılığını TRT İstanbul Radyosu’nda yapan sanatçı, 1967 senesinde ise ayrılık kararı almıştır. Bunun nedenini ise TRT kurumunun müzikal anlayışı meselesinde ilerlemeyeceği ve özgür olmayacağı düşüncesi olarak belirtmiştir.  

Ayrılışının sonrasında Arif Sağ ile birlikte 1966 ve 1968 senelerı içinde bağlama çalan başarılı sanatçı, Gülden Karaböcek, Muzaffer Akgün, Yıldız Tezcan, Şükran Ay, Nuri Sesigüzel, Ahmet Sezgin gibi çok sayıda sanatçı ile de çalışmıştır.  

1974 senesinde eski ‘Türkiye Güzeli’ ve Avrupa 4. güzeli olan oyuncu Sevim Emre ile dünya evine giren sanatçı, Kızılırmak, Ana, Kuyu, Karakoyun gibi Türk filmlerinde de müzik direktörlüğü yapmıştır.

Gencebay, Neşet Ertaş, Erkin Koray, İsmet Sıral, Abdullah Nail Bayşu, Ömer Faruk Tekbilek, Burhan Tonguç, Vedat Yıldırımbora, Özer Şenay gibi isimlerle de bir araya gelerek müzik yapmıştır.  

Gönül Bağları, Yıldız Akşamdan Doğarsın, Ağlıyorum Yana Yana, Neredesin Leylâm isminde türkü plakları da çıkaran sanatçı, bağlama virtüözü ve besteci kimliğine de sahiptir.  

Aslan burcu detaylarına sahip olan Orhan Gencebay, 1.73 metre uzunlukta ve 68 kilogram ağırlıktadır.  

19 Kasım 2020 Perşembe 19:28
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.