ORHAN GAZİ

ORHAN GAZİ

18 Ağustos 2015 0 Yazar: Biyografi

sürede ayakta kalacak olan osmanlı devleti’inin kurucusu olan osman beyin ve mal hatun’un oğludur. orhan gazi’inin sakallarının uzun ve uzun boyunun ve mavi gözlerinin olduğu bilmekteyken aynı zamanda alçak gönüllü ve nazik bir insan olduğu görülmektedir.

Alçak gönüllü, fakir insanı seven ve onlara yardım eden dini değerleri de yüksek olan aynı zamanda adaletli bir kisiliğe sahip olan orhan gazi özelliklede iyi huylu olmsından ve telaşa kapılmaması nedeni ile halk tarafından sevilen bir padişahdır. Halkın sorunlarını ve dertlerini dinlemek amacı ile padişahlık kimliğinin dışına çıkıp halka karışan orhan gazi bu nedenle halkın isteklerine büyük önem verirdi.

1326 yılnda osmanlı devleti’inin başına osman beyi’in varisi olarak geçen orhan gazi daha sonra 1346 yılında ise o dönemin bizans imparatoru olan vl yonannis kantakuzenos’un kızı olan teodora ile evlendi. Orhan gazi daha sonra ise ikinci kez yarhisar tekfurunun kızı olan holofira lile evlendi.
Beş tanesi erkek, altı çocuğu olan orhan gazi ölümünün ardından ikinci hanımından olan murat hüdavendigar’a tahtını bırakmıştır.

istanbul escort bayan