Orhan Cemal Kalyoncu Kimdir

30.09.2021
654
Orhan Cemal Kalyoncu Kimdir

Orhan Cemal Kalyoncu Kimdir?, biyografi bölümünde Orhan Cemal Kalyoncu Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Orhan Cemal Kalyoncu Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Orhan Cemal Kalyoncu Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Orhan Cemal Kalyoncu Kimdir
Orhan Cemal Kalyoncu Kimdir

Orhan Cemal Kalyoncu Kimdir? Kalyon Grup Yönetim Kurulu Başkanı olan Orhan Cemal Kalyoncu kimdir? Orhan Cemal Kalyoncu, 1960 senesinde Bitlis Tatvan beldesinde, 7 kardeşin en küçüğü olarak dünyaya gelmiştir. Esasen Trabzonludur. Babası Mehmet Bey, müteahhitlik yapmaktadır. Askerlik görevini yapmak için gitmiş olduğu Bitlis Tatvan’a 1944 senesinde yerleşmişlerdir. Mehmet Kalyoncu’nun başlatmış olduğu inşaat işlerinden dolayı 1970 senesinde Gaziantep şehrine taşınmışlardır.

Orhan Cemal Kalyoncu, lise öğrenimini bitirdiktan sonra lisans eğitimi için İngiltere’ye gitmiş ve burada tamamlamıştır. İngiltere dönüşünden sonra şirketlerinde bir çok pozisyonda görev almıştır. 1993 senesinde İstanbul’a yerleşen aile, Kalpen markası adı altında PVC pencere ve plastik boru üretimine geçmişlerdir.

1974 senesinde Kalyon Grup dört ortaklı olarak kardeşler ile birlikte kurulmuştur. Kurulan bu ortaklık 12 Eylül 1980 gününe kadar devam etmiştir. Ortaklardan Turan Kalyoncu, Ankara’ya yerleşti ve kendisine başka bir firma kurmuştur. Abisi olan Hasan Kalyoncu’nun inşaatını başlatmış olduğu Gaziantep’te bulunan Gazikent Üniversitesi’nin eğitim ve öğretime başlamasını sağlamıştır. Ardından okulun adı da “Hasan Kalyoncu Üniversitesi”olarak değişmiştir.

Cemal Kalyoncu Kariyeri

Ciner Grubu aracılığıyla alınan Sabah Gazetesi ve ATV’ye 2007 senesinde TMSF aracılığıyla el konulmuştur. Ardından da 22 Nisan 2008 tarihinde 1.1 milyar dolar gibi bir paraya Çalık Grubu’na satılmıştır. 2013 yılı itibariyle de Kalyon Grup satın almayı gerçekleştirmiştir. Kalyon Grup faaliyetine 1974 senesinde inşaat işiyle başlamıştır. Taksim’de yayalaştırma projelerini, metrobüs hattını ve Bakırköy Adalet Sarayı projelerini gerçekleştirmiştir. Ayrıca 3. havaalanı projesinde de görev almışlardır. Kalyon Grup, hem konut üretimi, hem altyapı hem de yol ve köprü projelerinde de görev almıştır.

Yönetim Kurulu Başkanı olan Orhan Cemal Kalyoncu, Türkiye’deki en büyük su projesine imza atmıştır. Bünyelerine 1989 senesinde Kalyon Plastik te dahil olmuştur. Hatta Akdeniz Geçişi Boru Hattı inşaatının ihalesini de 2012 senesinde Kalyon Grup elde etmiştir. İBB’nin 2013 senesinde yapmış olduğu “Başakşehir Satdyumu İnşaatı”ihalesinde de Kalyon Grup elde etmiştir.

Orhan Cemal Kalyoncu 2013 senesinde Turkuvaz Medya Grubu’nu, Ahmet Çalık’tan satın almıştır. Reyhan Kalyoncu ile evlidir. Oğlu olan Mehmet Kalyoncu ise 2014 senesinde evlenmiştir. Nikah şahitliğini de o zamanda Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ve de Bülent Arınç yapmıştır.

Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Doğan Holding, 2018 senesinde D&R şirketini satın alma kararı almıştır. Bu arada 440 milyon liraya Orhan Cemal Kalyoncu’nun sahibi olduğu Turkuvaz TK Kitap ve Kırtasiye ile ön protokol imzalanmıştır.

Turkuvaz Grubu, bünyesinde Takvim, Sabah gazetelerini, A Haber, ATV televizyon kanallarının da olduğu şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevini, Hasan Kalyoncu’nun oğlu olan Faruk Kalyoncu yürütmektedir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.