Ömer Bedrettin Uşaklı Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
103
Ömer Bedrettin Uşaklı Kimdir? Biyografi Sayfası

Ömer Bedrettin Uşaklı Kimdir? Biyografi, bölümünde Ömer Bedrettin Uşaklı Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ömer Bedrettin Uşaklı Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ömer Bedrettin Uşaklı Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ömer Bedrettin Uşaklı

Ömer Bedrettin Uşaklı, 1904 senesinde Uşak’ta dünyaya geldi. İlk öğrenimini Uşak’ta, orta öğrenimini Sivas’ta tamamlayıp, 1927’de Mülkiye Mektebi’ni bitirip idari hayata atılmış, Bursa’da maliyet memuru olarak staj yapmıştır. Mudanya kaymakam muavinliğine atandı. Daha sonra Ünye ve diğer çeşitli ilçelerin kaymakamlıklarında ve bir süre de Artvin vali vekilliğinde bulunmuştur. 1938-1943 senelerı içinde mülkiye müfettişliği yapmıştır. 1943 senesinde 7. dönem Kütahya milletvekili seçilerek meclise girmiştir.

Ömer Bedrettin Uşaklı’nın ilk şiirleri yüksek öğrenimi sırasında Milli Mecmua’da yayımlandı. Anadolu’da görev yaptığı senelerda tanıdığı yöreler, kişisel izlenim ve gözlemleri şiirinin duygu ve düşünce kaynağını oluşturmuştur.


Ömer Bedrettin Uşaklı, doğayı izlenimci bir gözle, ülke gerçeklerini ve bireysel duygulanışları içli bir hassaslığın sezgileriyle ve öznel bir bakışla, şiirinde yansıtmıştır. Döneminde “Anadolu Şairi” olarak ünlenmiştir. Eşini ve kızını kaybetmesi şiirine hüznü ve iç hassaslığı getirmiştir.Sarı Kız Mermerleri adlı şiir kitabını kızına adamıştır.

Anadolu’dan değişik, canlı görünümler çizmiştir. Kullandığı simgeler ve yaptığı betimlemelerde “hayal”i ön planda tutmuştur. Doğa, gurbet, deniz, ölüm ve özlem, şiirlerinin başlıca temalarıdır. Hece ölçüsü geleneğine bağlı kalmıştır. Giderek öz bakımdan, bu geleneğin öncüleri olan Faruk Nafiz Çamlıbel ve Orhan Seyfi Orhon’un etkilerinden arınmış, çağdaş Fransız şiirinin yapı özelliklerinden yararlanmıştır.Son Şehir adlı şiiri onun şiirindeki bu değişim ve gelişime tasvir eder.

Öz ve sade bir söyleyişi vardı. Şiirlerinin önemli bir bölümü Türk Müziği bestekarları aracılığıyla bestelenmiştir. Bilhassa Kaptanzade Ali Rıza Bey ve Cevdet Çağla’nın yaptığı besteler halk aracılığıyla çok sevilmiş ve beğenilmiştir. Bu gün bile bu şarkılar dillerdedir ve yeni kuşaklar aracılığıyla benimsenmektedir. Yıldızların Altında, Eğilmez Başın Gibi, Kapıldım Gidiyorum adlı besteler buna örnek verilebilir.

Ömer Bedrettin Uşaklı, 23 Şubat 1946 tarihinde genç yaşta verem hastalığından vefat etti.


Ömer Bedrettin Uşaklı Eserleri (Bazıları)

Efe’nin Bayramı

Deniz Sarhoşları
Yayla Dumanı
Sarı Kız Mermerleri
Deniz Hasreti
Veda
Aşkımın Kini
Bir Hançer İstiyorum
Dağ Başında Bir Gece
Efe’nin Müjdesi
Engin Şarkısı
Kim Bilir?
Sevgiliye
Sevgiliye Üç Sual
Sılaya Giderken
Son Dilek
Yıldızların Altında
Munzur dağları
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.