Olcay Çakır Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
399
Olcay Çakır Kimdir Biyografi ve Hayatı

Olcay Çakır Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Olcay Çakır Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Olcay Çakır Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Olcay Çakır Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Olcay Çakır Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Türkiye’de kadın olmak kolay değildir. Kadınlar, diğer ülkelere göre birden fazla farklı zorluklar ile mücadele etmesi gerekmektedir. Farklı türden zorluklar ile mücadele ederek başarıyı yakalamış bir isim olarak karşımıza Olcay Çakır ismi çıkıyor. Birçok kişi isme yabancı olduğundan Olcay Çakır kimdir sorusunu sorabilir.


Olcay Çakır Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ülkemizin yetiştirdiği en önemli kadın basketbolcularından biridir. Olcay Çakır kaç yaşındadır sualinin yanıtını merak edenler için 1993 senesinde doğmuş olduğu belirtilebilir. Bir metre seksen iki santim boya sahip olan oyuncu ülkemizin yetiştirdiği en önemli oyuncular içinde yer alır. Eğitim yaşamı, kendisi için çok önemli olan İzmir’de başlamıştır. Uzun süre burada kalan oyuncu ardından başka şehirlerde yaşantısına ve basketbol yaşamına devam etmiştir.

Olcay Çakır nerelidir denildiğinde hem dünyaya geldiğu hem de basketbola başladığı şehir olarak İzmir cevabı verilebilir. Profesyonel basketbol yaşantısına Fenerbahçe ile başlayan oyuncu burada bir çok başarıya imza atmıştır. Yetişme ve gelişme sürecinde önemli bir katkısı bulunan Fenerbahçe takımında 2010 ve 2016 senelerı içinde oynamıştır. Daha sonra olay yaratacak bir transfer süreci ile birlikte Yakın Doğu Üniversitesi takımına transfer olmuştur. Bu transferi olaylı hale getiren Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın Almanya’da olduğu bir döneme gelmesidir. Aziz Yıldırım Almanya’da iken Olcay Çakır Yakın Doğu Üniversitesi takımına transfer olmuştur. Bu transfer hem yerel hem de ulusal basında çok konuşulan bir olay olarak görülmüştür. 2016 senesinden bu yana Yakın Doğu Üniversitesi Basketbolu Geliştirenler Derneği Spor Kulübü bünyesinde oynayan oyuncu başarılı bir geçmişe sahiptir. Ülkemizi milli takım düzeyinde de temsil eden oyuncular içinde bulunmaktadır. Genç basketbolcu, ülkemizin kadın milli basketbol takımında uzun zamandan beri oynamakta ve başarı elde etmektedir.


Olcay Çakır’ın Başarıları

İzmirli Olcay Çakır, ülkemizdeki birden fazla kadına örnek olacak başarılara sahiptir. En büyük başarısı olarak 2013 senesinde Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımında oynarken Amerika WNBA takımları içinde önemli bir yer tutan New York Liberty takımı aracılığıyla draft edilmesidir. Bu başarı ülkemizde bir bayan basketbolcunun ilk defa yaşadığı bir başarı olarak öne çıkmaktadır. Kadın NBA liginde oynama fırsatı yakalamış olan oyuncu, bunun yerine Fenerbahçe’de kalmayı tercih etmiştir. 2010 ve 2016 senelerı içinde oynadığı Fenerbahçe Basketbol Kulübü ile bir çok başarıya imza atmıştır. Fenerbahçe Bayan Basketbol takımı ile 2011 senesinde şampiyonluk yaşamıştır. Lig şampiyonluğu başarısını 2012, 2013 ve 2016 senelerında yine Fenerbahçe ile tatmıştır. Yine Fenerbahçe ile Kadınlar Basketbol Türkiye Kupası dalında da başarıları bulunmaktadır. Bu kupayı 2015 ve 2016 senelerında iki kez kaldırmıştır. Cumhurbaşkanlığı Kupası olarak anılan ve kadın basketbol kulüpleri için önemli bir aşama olarak görülen kupada daha fazla başarısı bulunmaktadır.

Bu kupayı Fenerbahçe’ye ilk transfer olduğu 2010 senesinde kaldırmayı başarmıştır. Daha sonra 2011, 2012, 2013,2014 ve 2015 senelerında bu kupayı kazanan takım içinde yer almıştır. Olcay Çakır’ın başarıları ülkemiz sınırları içinde kalmamıştır. Yurt dışı turnuvalarda da takımı ile birlikte başarılar yakalamıştır. Basketbolun Avrupa ligi olan Euroleague Kadınlar turnuvasında ikincilik başarıları elde etmiştir. 2013 ve 2014 senelerında yakaladığı ikincilik ile adından söz ettiren oyuncular içinde gösterilmektedir. Oynamış olduğu takımlarda guard veya gard mevkiinde oynayan oyuncu bu hali ile daha fazla göze çarpmaktadır. Oyun kurma hususunda sahip olduğu zekâ ile takımlarını başarıya iten oyuncular içinde gösterilmektedir. Milli takım bünyesinde 2012 ve 2013 senelerında U-20 takımı ile Avrupa Kupası’nda bronz madalya almayı hak elde etmiştir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.