Okay Temiz Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
251
Okay Temiz Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Okay Temiz Kimdir? Biyografisi, bölümünde Okay Temiz Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Okay Temiz Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Okay Temiz Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Okay Temiz

Okay Temiz, 1939 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Okay Temiz, Türk müziği ile alakalı ilk detaylarını, musiki eğitimi almış annesinden edindi. Annesinin desteği ile Ankara Klasik Müzik Devlet Konservatuarında vurmalı çalgılar ve timpani eğitimi aldı. 1955’te profesyonel müzik yaşantısına başladı. 1957-1959 senelerında Tophane Sanat Enstitüsü’nde eğitimini sürdürdü.

Okay Temiz, 1959-1967 senelerı içinde dans müziği orkestralarında çeşitli programlar yaptı. 1967’de Ulvi Temel orkestrası ile birlikte Avrupa’da dans bölgesellerinde çalıştı. İsveç’te trompetçi Maffy Falay ile tanıştı ve “Sevda” grubunu kurdular. Bir başka trompet ustası Don Cherry ile birlikte festivaller, konserler ve plaklar yaptı. Afrikalı basçı Johnny Dyani’nin de gruba katılmasıyla New Hemsher kolejinde dersler verdiler.

Okay Temiz, 1974 senesinde kurduğu İsveç-Türk caz grubu Oriental Wind ile, batı kökenli enstrümanların bunun yanında Türk enstrümanlarını bir araya getirerek enteresan bir sentez yarattı. Temiz, 1990 yılına kadar İsveç’teki çalışmalarını sürdürdü. Avrupa, Hindistan ve Amerika turları, konserler, albüm çalışmaları yaptı, seminerler verdi. 1993 senesinden sonra çalışmalarını Finlandiya’da sürdürdü.

Selanik, Atina, Barselona, Budapeşte, Zürih, Ljubliana, Amsterdam, Rotterdam, Lahey, Lizbon gibi Avrupa şehirlerinde Türk ve dünya ritimlerini tanıtım programları, seminerler düzenledi. Ayrıca Kültür Bakanlığı Türk Müziği topluluğunda kadrolu sanatçısı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de konserler verdi.


Okay Temiz, 1998 senesinde Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.