Ogün Sanlısoy Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
378
Ogün Sanlısoy Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Ogün Sanlısoy Kimdir? Biyografisi, bölümünde Ogün Sanlısoy Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Ogün Sanlısoy Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ogün Sanlısoy Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ogün Sanlısoy

Ogün Sanlısoy, 1971 senesinde Gölcük’te dünyaya geldi. Babasının görevi bundan dolayı birden fazla farklı bölge ve şehirde geçen ilkokul senelerından sonra Fenerbahçe Lisesi’nde ortaokul ve liseyi okudu. 1988 senesinde Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümüne girdi ve mezun oldu.

Ogün Sanlısoy, 1989 senesinde yakın arkadaşı Kubilay Özvardar ile birlikte hazırladığı akustik dinleti onun ilk sahne deneyimiydi. Bu senelerda Sugar Mice grubuyla çalışmaya başladı ve ilk demo kaydını gerçekleştirdi. Daha sonra çeşitli amatör gruplarda solist olarak çalıştı.

Ogün Sanlısoy,  1992 senesinde Pentagram’a katıldı ve aynı yıl çıkan Trail Blazer albümünde vokaliyle yeraldı. Türkiye’de ve yurtdışında Pentagram’la birden fazla konser gerçekleştirdi. 1993 ve 1994 senelerında Hıbır ve Rock dergilerinin okuyucuları aracılığıyla Yılın En İyi Erkek Rock Şarkıcısı Solisti seçildi.


Ogün Sanlısoy, 1994-95 senelerında Gür Akad’ın kurduğu Klips grubunda solist olarak yer aldı ve bu grupla çeşitli konserler verdi. 1995 senesinde piyasaya çıkan Özlem Tekin’in Kime Ne adlı ilk albümünde besteci, enstrümanist ve süpervisor olarak çalıştı. 1999 senesinde ilk solo albümü olan Korkma’yı çıkardı. 2004 senesinde ise ikinci solo albümü “O Gün” ün çıkardı. Bu albümün kayılarında davul ve defte Timur Kurşunoğlu, elektrik,akustik gitar ve e-bow’da Faruk Kavi, bas gitarda ise Umut Arabacı Ogün Sanlısoy’a eşlik etmiştir.

2006 senesinde piyasa sürdüği Üç adlı albümünde Pentagram grubundan dostları Metin Türkcan ve Tarkan Gözübüyük ile çalıştı. Bu albümle bir çok dergi aracılığıyla yılın en iyi rock müzik vokalisti seçildi. 2007 senesinde Korkma albümünü 3 parçanın yeni versiyonlarıyla ve el kamerasıyla albüm kayıtları sırasında yaptığı çekimlerin dvd si ile birlikte tekrar çıkardı.Korkma parçasının yeni versiyonunda Hayko Cepkin ile düet yaptı. 2008 senesinde rock müzik grubu Almora’nın Kıyamet Senfonisi albümündeki İyiler Siyah Giyer parçasında vokaliyle yer aldı. 2009 senesinde Büyüdük Aniden isimli single , ardından da Yukarıya Bak isimli single yayınlandı. Ayrıca rap şarkıcısı Killa Hakan la Volume Maximum albümü için bir düet yaptı.

Ogün Sanlısoy, 7 Şubat 2011 tarihinde 4.solo albümü Ben i paylaşımı yaptı. Albümün prodüktörlüğünü Volkan Başaran yaparken albümde Sanlısoy’a, gitarda Aytek Akçakaya, bas gitarda Sertan Coşkun, davullarda ise Sertan Soğukpınar eşlik etti. Albümün kayıtları 5 ayrı stüdyoda gerçekleştirildi. Masteringi ise dünyaca ünlü grupların masteringlerini yapan Helsinki finnfox stüdyolarında Mika Jussila aracılığıyla yapıldı. Miksleri ise Uğur Memiş yaptı. Albümde 13 parça bulunmakta ve bu parçaların 12 tanesinin söz ve müziği Ogün Sanlısoy’a ait. Ayrıca söz ve müziği Selahattin Sarıkaya’ya ait olan ve Erkin Koray’ın sesiyle hepimizin aklına kazınmış parçalardan Anma arkadaş’ın yeni düzenlemesi de albümde yer almakta.

Albümün ilk klip parçası Mahir Akyol aracılığıyla Avunmak Zor isimli parçaya çekildi. Albümün imaj fotoğraflarında ise yine Mehmet Turgut imzası var.

Ogün Sanlısoy, 2011 senesinde Türk Rock Metal müzik grubu İklim’in Girdap albümündeki Girdap parçasında vokaliyle yer aldı.Aynı yıl içinde Pop şarkıcısı Nilüfer 12 Düet isimli Rock albümünde Ogün Sanlısoy Hey Gidi Günler adlı parçada Nilüfer ile düet yaptı.

Albümleri

Pentagram ile

Trail Blazer (1992)

Solo

Korkma 1999
O Gün 2004
Üç 2006
Korkma 07 (2007
Ben 2011
Akustik 2012
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.