Nur Yoldaş Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
544
Nur Yoldaş Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Nur Yoldaş Kimdir? Biyografisi, bölümünde Nur Yoldaş Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Nur Yoldaş Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Nur Yoldaş Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Nur Yoldaş

Nur Yoldaş, 1956 senesinde Karabük’ün Eflani beldesinde dünyaya geldi. İlk 45’liğini 1974 senesinde Polydor Şirketinden Nur Belda adıyla çıkardı:Aşk Bir Fantazi&Bile Bile.1976’da müzisyen Ergüder Yoldaş ile evlendi ve bu ilk evliliğinden 1977’de oğlu Devrim Yoldaş dünyaya geldi. Nur Yoldaş, müzik kariyerine Altın Mikrofon Yarışması ile başlamıştır.

Ergüder Yoldaş bestesi olan “Sultan-ı Yegáh” 45’liği ile 1981 senesinde Türk popunda çığır açmıştır. Aralık 1981’de Öncü Plak aracılığıyla yayına giren farklı makamlarda bestelenmiş ve çok sesli Batı Müziği ile Türk Müziği’nin sentezini yapan on şarkının olduğu “Sultan-ı Yegáh” Albümü 1982 yılına damgasını vurarak büyük başarı elde etmiştir.

Sultan-ı Yegah başta olmak üzere, Mihrimah,Saki,Nagehan Bustan Faslı,Nedir Yarabbi Derdim ve Sadabad gibi eserler bu albümden çıkan bellibaşlı hit eserler olmuştur.10 Nisan 1982’den bu yana sanatçı bu şaheser albümü tanıtım maksadıyla bir turne çalışması yapmıştır.

Nur-Ergüder Yoldaş çiftinin kurdukları Workshop Plakçılıktan 1983’te yayına giren “Elde Var Hüzün” adlı aynı çizgideki albümün beklenen ticari başarıyı getirmemesinin sonrasında, Ergüder Yoldaş’tan boşanarak müziğe uzun yıllar ara vermiş ve bu aranın sonrasında 1992’de Dönüş (Sakine) adlı albümünü çıkarmışsa da, eski göz alıcı günleri bir daha yaşamak olabilecek olmamıştır.Bir döneme damgasını vurmuş ve Yoldaş çiftinin adeta markası haline gelmiş olan efsane albüm “Sultan-ı Yegáh”ın 1998’de Beyoğlu Metropol aracılığıyla CD formatında tekrar yayına girmesi, sanatçıyı genç kuşaklara tanıtan önemli bir proje olmuştur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.