Numan Kurtulmuş Kimdir? Biyografi Sayfası

25.10.2021
165
Numan Kurtulmuş Kimdir? Biyografi Sayfası

Numan Kurtulmuş Kimdir? Biyografi, bölümünde Numan Kurtulmuş Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Numan Kurtulmuş Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Numan Kurtulmuş Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Numan Kurtulmuş, 23 Mart 1959 senesinde Ordu’nun Ünye beldesinde dünyaya geldi. Lise eğitimini İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde aldı. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans eğitimini 1982 senesinde ve 1984 senesinde yüksek lisans eğitimini bitirdi.

1988-1989 senelerı içinde ABD’de Temple Üniversitesi School of Business & Management’da lisansüstü çalışmalarına sürdü. 1990-1993 senelerında yine ABD’de Cornell Üniversitesi New York State School of Industrial & Labor Relations’nda misafir öğretim üyesi olarak görevde bulundu ve doktorasını verdi. 1994 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde doçent oldu. 2004 senesinde ise profesör ünvanını aldı.


Eğitimini bitirdiğı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde sosyal siyaset, çalışma ekonomisi ve insan kaynakları yönetimi hocalığı yaptı. Ayrıca, çeşitli ülkeler arası ve Türkkuruluşların sempozyum ve seminerlerinde konuşmacı olarak yer aldı. ‘Hocaların hocası’ lakabı ile anılan Sabahattin Zaim’den dersler alan Kurtulmuş, halen İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde ekonomi ve siyasal iletişim dersleri vermektedir.

Numan Kurtulmuş’un Siyasi Yaşamı
1998 senesinde siyaset yaşamına Necmettin Erbakan’ın yanında girerek Fazilet Partisi İstanbul İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2001 senesinde Fazilet Partisi’nin kapatılmasının sonrasında Saadet Partisi’ne katıldı.

Saadet Partisi’nde İstanbul İl Başkanlığı ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini birlikte yürüttü. 25 Ekim 2008 tarihine kadar Saadet Partisi’nde Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 17 Ekim 2008 tarihinde ise dönemin Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, yaptığı basın toplantısında 26 Ekim 2008 günü Ankara’da yapılacak kongrede tek genel başkan adayı olarak Numan Kurtulmuş’un katılacağını açıkladı. Ankara’da “Saadet Şimdi!” sloganı ile Ankara Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleşen 3. Büyük Kongrede kullanılan 946 oyun geçerli olan 924 oyunun hepsini alarak Saadet Partisi Genel Başkanı seçildi.

11 Temmuz 2010 tarihinde Ankara’da yapılan 4. Olağanüstü Kongre’ye iki listenin tek adayı olarak katılan Numan Kurtulmuş, yeniden Genel Başkanlığa seçildi. Aynı kongrede partinin Genel İdare Kurulu ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeliklerinin belirlenmesi için yapılan seçimlerde Necmettin Erbakan’ın desteklediği ve Erbakan’ın yakınlarının da olduğu yeşil listeye karşılık Numan Kurtulmuş beyaz liste ile çıktı. Yeni isimlerin olduğu beyaz listenin seçilmesi, Necmettin Erbakan ve yakınlarının parti yönetiminden tasfiyesi olarak değerlendirildi.

Gelişen zamanda 650 delege müthiş kongre talep etti, fakat bu istek Genel İdare Kurulunca tüzük gereği geri çevirildi. Ardından Erbakan’ın yakınları aracılığıyla Ankara 10.Sulh Hukuk Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davalardan ”partinin kayyuma devri” ile ”kongre çağrı heyetinin atanması” kararlarının çıkması ve de atanan heyetin hemen kongre kararı alması üzerine, Kurtulmuş ve kurmayları ile 53 il başkanı, 65 belediye başkanı ve çok sayıda partili ”Saadet Partisi’nde siyaset yapma olanağı kalmamıştır” gerekçesiyle 1 Ekim 2010 tarihinde Saadet Partisi’nden istifa etti.

İstifasının sonrasında Kurtulmuş, Medeniyet Siyaseti Hareketi adını verdiği siyasi bir hareket başlattığını açıkladı.

Kurtulmuş’un Medeniyet Siyaseti Hareketi etrafında bir araya gelen 235 kişi 1 Kasım 2010 tarihinde Halkın Sesi Partisi (HAS Parti)’ni kurduğunu açıkladı. Kurucu Genel Başkanlığı’nı yürüttüğü HAS Parti’nin kuruluşunun 28.gününde, 28 Kasım 2010 tarihinde Ankara Atatürk Spor Salonunda gerçekleştirdiği 1. Olağan Kongresinde 210 delegenin 207’sinin oyunu alarak Genel Başkanlığa seçildi.

12 Temmuz 2012 tarihinde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kurtulmuş’a AK Parti ile HAS Parti’nin bütünleşmesini teklif etmiştir. İki partinin yetkili organlarınca alınan karara göre bir bütünleşme süreci başlamıştır. Delegelerine genel kurul çağrısında bulunan HAS Parti, 19 Eylül 2012 tarihinde gerçekleştirdiği müthiş kongrede, geçerli 177 oyun 165’i gereğince ‘bütünleşme sebebiyle fesih’ kararı alarak kapanmıştır.

HAS Parti’nin feshedilmesinin sonrasında, Numan Kurtulmuş, bir çok partiliyle birlikte 22 Eylül 2012 tarihinde tertip edilen merasimde AK Parti’ye katılmıştır. 4 Ekim 2012 tarihinde AK Parti Merkez Yürütme Kurulunda yapılan revizyonla, Numan Kurtulmuş, ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine getirildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.