Nükhet Ruacan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
128
Nükhet Ruacan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Nükhet Ruacan Kimdir? Biyografisi, bölümünde Nükhet Ruacan Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Nükhet Ruacan Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Nükhet Ruacan Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Nükhet Ruacan

Nükhet Ruacan, 14 Aralık 1951 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Nükhet Ruacan, Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’ne sürdü. Şarkı söylemeyi grafik tasarımcısı olmaktan daha fazla sevdiğini anlayınca eğitim hayatına ara vererek pop şarkıcılığına başladı.

Lakin caz müziğine olan derin sevgisi onu bu alana yönlendirdi ve 1974 senesinde İsviçre’ye giderek caz müziği yapmaya başladı. İsviçre ve Norveç’te Emin Fındıkoğlu ve Tommy Dodd orkestralarında çalıştı. 1977 senesinde Türkiye’ye dönerek caz vokalisti olarak çeşitli kulüplerde çalıştı, festivallere katıldı. Cazın Türkiye’de daha kapsamlı kitleler aracılığıyla tanınması ve sevilmesine önemli katkıları oldu.

Nükhet Ruacan, 1979’da gittiği ABD’de New York Conservatory of Music’te şan eğitimi aldıktan sonra, 1982’de tekrar geldiği Türkiye’de çeşitli gruplarla çalıştı. Ruacanadlı bir plak da yapan sanatçı, Kültür Bakanlığı adına Çin ve ABD’de konserler verdi. TRT televizyonunda bir çok programa çıktı, bu programlarda ona TRT orkestrasının bunun yanında kendi caz grupları da eşlik etmişlerdir. 1984 Eurovision Türkiye elemelerinde “Hayallerin Işığında” adlı parçayı yorumlamıştı.

Yine caz müziğinin tanınmış bir siması, caz gitaristi Neşet Ruacan’ın kardeşi olan Nükhet Ruacan, 10 senedir Bilgi Üniversitesi’nin Müzik Bölümü’nde dersler veriyordu. Bir süredir lösemi nasıl tedavi edileceği gören sanatçı 6 Mayıs 2007’de İstanbul’da hayata gözlerini yumdu. 56 yaşındaydı; 8 mayıs salı günü Moda, Kadıköy camisinde kılınan öğle namazından sonra Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.