Norman Ernest Borlaug Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
543
Norman Ernest Borlaug Kimdir? Biyografi Sayfası

Norman Ernest Borlaug Kimdir? Biyografi, bölümünde Norman Ernest Borlaug Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Norman Ernest Borlaug Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Norman Ernest Borlaug Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Norman Ernest Borlaug

Norman Ernest Borlaug, 25 Mart 1914 senesinde dünyaya geldi.  ABD’li tarım bilimci, bitki patolojisti ve yardımsever. Gelişmiş tarım teknolojisiyle dünya çapındaki açlık sorununu yenmeyi amacında olan Yeşil Devrim’in öncülerinden ve 1970 Nobel Barış Ödülü sahibidir.

Minnesota Üniversitesi’nde bitki biyolojisi ve ormancılık öğrenimi gören Borlaug, 1941’de aynı üniversitede bitki patolojisi dalında doktora derecesini aldı. 1944-1960 senelerı içinde Rockefeller Vakfı’nın Meksika’da uyguladığı Meksika Tarım Programı’nda araştırmacı olarak çalıştı.

Campo Atizapan ‘daki bir araştırma istasyonunda tahıl bitkilerinin ıslahıyla uğraştı ve ürün verimi yüksek miktarda olan yeni ırklar geliştirdi. Borlaug’un Meksika hükümetiyle çalıştığı süre içinde, Meksika’nın buğday üretimi üç katına çıktı; 1960’ların ortalarında ithal edilen cüce buğday, Pakistan ve Hindistan’ın buğday üretiminde yüzde 60’lık bir artışa yol açtı. Borlaug bunun bunun yanında, triticale adıyla bilinen bir buğday-çavdar melezi geliştirdi.


1960-1963 içinde Amerika Kıtası Gıda Bitkileri Programı’nın, 1964-1979 içinde Mexico’daki Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi’nin yöneticiliğini yapan Borlaug, tarım, nüfus kontrolü ve besin kaynakları hususundaki bir çok oturum ve komiteye de danışman olarak katılmıştı.

1986’da Dünya Gıda Ödülü’nü başlattı. Günümüzde Asya ve Afrika’daki tarım üretiminin artışı için çalışmakta, Dünya’daki açlık sorunun kendi metotları ile biyoteknoloji ile ortadan kalkacağını savunmaktadır.

Norman Ernest Borlaug, 12 Eylül 2009 tarihinde öldü.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.