Noel Baba kimdir, Noel Baba kaç yaşında?

07.11.2021
150
Noel Baba kimdir, Noel Baba kaç yaşında?

Noel Baba kimdir, biyografi bölümünde Noel Baba biyografi sayfası ile karşınızdayız. Noel Baba kaç yaşında?, Noel Baba memleketi neresi, Noel Baba facebook, Noel Baba nereli, Noel Baba instagram, Noel Baba ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Noel Baba kimdir? başlığımızın detayları..

Noel Baba Kimdir – Noel Baba Biyografi

Tüm dünya yeni yıla girmeye hazırlanırken Noel Baba’nın varlığı ve kim olduğu tartışılmaya, konuşulmaya sürdürmekte. Noel Baba gerçek mi, Noel Baba kimdir sorusu yine gündemde en fazla araştırılan konular içindeki yerini konuyor. 

Bütün dünya çapında Noel Baba olarak bilinen Aziz Nicholaos, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında önemli bir Lykia kenti olan Patara’da doğmuştur.

M.S. 300’e doğru Patara refah içindeyken şehirde yaşayan zengin buğday tüccarının bir oğlu olur ve ona Nicholaos adı verilir. Doğduğunda göğün bir armağansi, ana-babasının dualarının ve sundukları adakların bir meyvesi, yoksullerin bir kurtarıcısı olarak dünyaya gözlerini açtığine işaret edilmiştir. Daha gençliğinde bile mucizeler yarattığına inanılır. Bu inanca göre inşa halindeki bir kilisenin yıkılmasıyla enkaz altında kalan Nicholaos, annesi ağlayıp inlerken, üzerine yığılan taşların altından sağlam olarak kurtulmuştur.

Bir süre sonra babası öldüğünde büyük bir servetin tek mirasçısı olmuş ve servetini yoksullara yardım için harcamaya karar vermiştir. Bu arada Patara’da önceleri çok zengin olan bir şahıs yoksulleşmiş ve kızlarının çeyizini yapamayacak duruma gelmiştir. Çaresizlikten kızlarını satmayı bile düşündüğü bir anda, Nicholaos durumu görerek onlara yardım etmeye karar verir. Kendini belli etmemek ve bunun yanı sıra gururlarını kırmamak için kızların evine gece gider. Onlar uykuda iken büyük kızın açık olan penceresinden çeyizine yetecek olan bir kese altını içeri atar. Sabah parayı bulan büyük kız çok sevinir ve kötü durumdan kurtulur.

Daha sonra ortanca ve ufak kızın çeyiz paralarını da karşılamak isteyen Nicholaos, pencereleri kapalı olduğu için bacadan atar. İşte Noel Baba’nın yılbaşında armağan bırakma öyküsü böylece doğar. İkonalarda ve resimlerde de Nicholaos’ın üç altın top ile gösterilmesi bu yüzdendir.

Diğer..

Noel ile yılbaşı içindeki kavram karmaşasından nasibini alan Noel Baba efsanesi, Noel gecesinde evlere gizlice girerek çocuklar için armağan bıraktığına inanılan karakterdir. Noel Baba bir efsane olarak varlığını sürdürmekle birlikte gelenekselleşen Noel kutlamalarının vazgeçilmez kişiliği olmuştur. Noel’i kutlayan Hıristiyan aileler genelde çocuklarını Noel Baba’nın varlığına inandırıp bu geleneği yaşatır. Aileler Noel Baba efsanesiyle çocuklarına, iyi bir çocuk olursa Noel gecesi armağan getirerek ödüllendireceğini söyler ve böylece çocuklar üzerinde bu biçimde bir otorite sağlar. İnanışa göre Noel Baba, bacadan eve girerek Noel çamının altına önce çocuklar sonra anne ve babalar için armağan bırakır. Ayrıca Noel Baba daha fazla armağan bıraksın diye evin içine çoraplar da asılır. Hediye almak her zaman güzel ve mutluluk verici birşey olduğu için çocuklar da Noel Baba’nın varlığına inanmayı sürdürür. 

Noel’in kökeni Paganlardan da eskiye dayanır. Eski Mısır ve firavunlar devrinde Güneş Tanrısı Amon – Ra’nın doğumunun kutlandığı bu gelenek, ilk çağ Persleri ve Roma İmparatorluğu ile şekil değiştirerek Hıristiyanlık dinine sonunda Noel şeklinde eklemlenmiştir. Roma İmparatorluğu’nun hıristiyanlığı resmi dini olarak kabul etmesiyle Pagan kökenli bu yortu Hıristiyanlığın kutsal günü haline dönüştü. 

Görünüş olarak Noel Baba göbekli, kırmızı kıyafetler giyen, kırmızı şapka takan, sırtında kırmızı çuval taşıyan, uzun ve beyaz sakallı, aslında tonton dede görünümünde tatlı biridir. Yine efsaneye göre Noel Baba’nın kızaklı aracı mevcuttur ve aracını uçan ren geyikler çeker. Böyle Noel Baba armağan dağıtacağı evlere kimselere görünmeden hızlı bir şekilde ulaşır. İngilizce konuşluşan ülkelerde Noel Baba’nın ismi Aziz Santa yahut ‘Santa Claus’ olarak bilinir. Noel Baba, Kuzey Kutbu’nda cücelerle birlikte yaşar ve yıl boyunca uslu çocuklar için armağanler hazırlar.

Yine Noel Baba’nın aslında Türk olduğu iddiaları da gündemde sürekli olarak yer almıştır. Noel Baba’nın Türk olup olmadığı ispatlanamamakla birlikte, mezarının Antalya’nın Demre beldesinde Aziz Nikola Kilisesi’nin tabanında özel bir bölümde olduğunu iddia eden bilimadamları bulunmaktadır. Doğruluk payı çok tartışılsa da, mezarın Noel Baba’ya ait olduğunun ispatlanması halinde bu konu dünya kamuoyunda büyük tartışma yaratacak. 

NOEL Baba, heykeliyle de uzun süre tartışma konusu oldu. Demre’deki Aziz Nikolas Kilisesi’nin bahçesine ilk heykel 1981’de dikildi. Bu heykel 2000’de kaldırılarak, yerini Rus heykeltıraş Gregory Pototski aracılığıyla yapılan bronz heykele bıraktı. Lakin bu heykel de 2005’te Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu aracılığıyla kaldırıldı ve yerine kırmızı-beyaz kostümlü, plastik malzemeden yapılan Coca Cola’nın Noel Baba heykeli yerleştirildi. “Noel Baba değil Nail Amca” tartışmalarına neden olan heykelle alakalı son noktayı Kültür ve Turizm Bakanlığı koydu. Bakanlık aracılığıyla eski Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürü Heykeltıraş Necdet Can’a yeni bir heykel yaptırıldı. Gömlekli ve terlikli olmasıyla dikkat çeken heykel, Bakan Ertuğrul Günay aracılığıyla açıldı.

KİMLİK KARTI DOĞUM TARİHİ: M.S. 270’li senelerda dünyaya geldiğu sanılıyor.

ÖLÜM TARİHİ: 6 Aralık 343

DOĞUM YERİ: Patara (Antalya Kaş’a bağlı tarihi ve turistik merkez)

YAŞADIĞI YER: Myra (Antalya Demre’deki tarihi antik kent) KİLİSESİ: Noel Baba’ya adanmış 2 bine yakın kilise yer alıyor.

UNVANI: Myra Başpiskoposu BİLİNEN ADLARI: Hollanda’da Sinterkoas, Fransa’da Pere Noel, İngiltere’de Father Christmas, ABD’de Santa Claus ve Almanya’da Heilige Nikolaus

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.