Nilüfer Yumlu Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
489
Nilüfer Yumlu Kimdir Biyografi ve Hayatı

Nilüfer Yumlu Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Nilüfer Yumlu Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Nilüfer Yumlu Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Nilüfer Yumlu Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Nilüfer Yumlu Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Nilüfer, Türk müziğinin en ünlü isimlerinden biri olma özelliğini taşır. Tam ismi Nilüfer Yumlu olsa da soy ismi çok kullanılmaz. Peki, Nilüfer Yumlu kimdir, Nilüfer Yumlu kaç yaşındadır ve Nilüfer Yumlu nerelidir? Bu yazımızda Nilüfer Yumlu’nun yaşamına ilişkin araştırılanlere yer veriyoruz.


Nilüfer Yumlu Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Nilüfer Yumlu, 31 Mayıs 1955 tarihinde İstanbul Cihangir’de dünyaya gelmiştir. Dolayısıyla İstanbullu müzisyenlerden biri olma özelliğini taşır. Lise eğitimini İstanbul İtalyan Lisesi’nde almış, burada öğrenciyken bir ses yarışmasına katılarak birinci olmuştur. 1970’li senelerın başında Dünya Dönüyor, Kalbim Bir Pusula gibi şarkıları seslendirmiş ve ünlü olmuştur. 1978 senesinde Grup Nazar adlı grupla TRT adına Paris’teki Eurovision Şarkı Yarışmasına karılarak Türkiye’yi temsil etmiştir.

Nilüfer Yumlu’nun Müzik Kariyeri

Nilüfer Yumlu, 1972 senesinde ilk 45’liki olan Kalbim Bir Pusula’yı çıkarmış, 1973 senesindeki Dünya Dönüyor adlı 45’liki ile asıl çıkışını yakalamıştır. Bu albümdeki Aldanırım Sanma, Başıma Gelenler, Göreceksin Kendini gibi şarkılar pop müziğin unutulmazları arasına girmiştir. 1975 senesinde Oh Ya, 1976 senesinde Off Aman Aman, 1977’de Kim Arar Seni, 45’likleri piyasaya çıkmıştır.

1980’lere gelindiğinde Nilüfer Yumlu, Nilüfer ’79, Nilüfer’80 ve Sensiz Olmaz, Nilüfer’84 isimli albümleri yayınlanmıştır. Bu albümlerinde Kayahan’a ait bestelere yer vermiş, 1985 senesindeki Bir Selam Yeter adlı albümünde sözü ve müziği kendine ait olan ilk şarkısı Erkekler Ağlamaz da bulunmuştur.

1986 senesinde Geceler aldı albümü çıkan Nilüfer Yumlu, birden fazla unutulmaz şarkısıyla ününü dünya geneline yaymayı başarmıştır. 1988 senesinde da Esmer Günler, 1990’da Sen Mühimsin isimli albümleriyle başarısını sürdürmüştür. 1992 senesindeki Yine Yeni Yeniden adlı albümünde Kayahan, Adnan Ergil, Onno Tunç gibi bestecilerle çalışan Nilüfer’in bu albümü en fazla satanlar içinde yer almıştır. 1994 senesinde Ne Masal Ne Rüya başarıyı sürdürmüştür.

Nilüfer’le adlı albümünü 1997 senesinde piyasaya çıkaran Nilüfer Yumlu, bu albümde de Kayahan’a ait Mavilim, Çok Uzaklarda şarkılarına yer vermiştir. Nilüfer’in bu albümü Kral TV video müzik ödülleri başta olmak üzere birden fazla ödül almış, bunun yanı sıra Nilüfer, 1997 senesinin en iyi kadın sanatçısı seçilmiştir.

Nilüfer Yumlu 1998 senesinde, 70’li senelerda dile getirdiği çeşitli şarkıları bir araya getirerek Yeniden Yetmişe adlı albümü piyasaya çıkarmıştır. 13 şarkının olduğu bu albüm, Nilüfer’in hit şarkılarının pek çoğunu barındırması yönünden mühimdir. 2001 senesinde Büyük Aşkım, 2003 senesinde Gözün Aydın albümlerini çıkarmış, 2005 senesinde da ağırlığı kendi bestelerinden bir araya gelen Karar Verdim isimli albüm dinleyicilerle buluşmuştur. Nilüfer, bu albümüyle altın plak sahibi olmuştur.

Nilüfer Yumlu’nun Aşk Hayatı ve Evlilikleri

Nilüfer Yumlu, Türk pop müziğinin klasiklerinden biri olarak birden fazla altın plak, altın kelebek ödülleri kazanmış, 14 Kasım 1997’de de İyi Niyet Elçisi olarak UNİSEF aracılığıyla Türkiye temsilciliğine seçilmiştir. Çoğu kişi aracılığıyla Nükhet Duru, Ajda Pekkan ve Sezen Aksu ile birlikte Türk pop müziğinin dört divası içinde gösterilen Nilüfer, ilk evliliğini 1977 senesinde prodüktör Yeşil Giresunlu ile yapmıştır.

İkinci evliliğini de 1984 senesinde tiyatro oyuncusu ve söz yazarı Çetin Akçan ile gerçekleştirmiştir. 1974 senesinde müzisyen Rıza Silahlısopa ile bir nişanlılık süreci yaşasa da kısa bir sürede ayrılmışlardır. 1988 senesinde iş adamı Savaş Gürsoy ile birlikte olmuş, 1994 senesinden bu yana 6 yıl da eski bir milletvekili olan Gökberk Ergenekon ile birlikte olmuştur. Daha sonra ise haber spikeri Reha Muhtar ile iki yıl birlikteliği mevcuttur. 2000 senesinde Ayşe Nazlı adında bir kız çocuğu evlat edinmiştir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.