Nilgün Marmara Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
132
Nilgün Marmara Kimdir? Biyografi Sayfası

Nilgün Marmara Kimdir? Biyografi, bölümünde Nilgün Marmara Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Nilgün Marmara Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Nilgün Marmara Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Nilgün Marmara

Nilgün Marmara, 13 Şubat 1958 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Ortaokul ve liseyi Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi’nde bitirip, yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde bitirdi.

Sylvia Plath üzerine incelemeler yaptı. Plath’ın bireyin yalnızlığına ve varoluş sorununa bakışı genç şairi etkiledi. Nilgün Marmara, şiirlerinde çoğunlukla, 1. tekil birinin düşle gerçek içinde gidip gelen, kırılgan izleklerini kullandı.


Çeşitli dergilerde şiirleri yayımlandı. Küçük İskender, Lale Müldür, Orhan Alkaya, Cezmi Ersöz, Ece Ayhan, Gülseli İnal, Onur Göknil ve Serdar Aydın gibi şairleri derinden etkiledi.

Sylvia Plath sevgisi, Nilgün Marmara’yı ölümde de sevdiği şairin yazgısıyla birleştirdi.

Nilgün Marmara, 13 Ekim 1987 tarihinde halen 29 yaşındayken “yaşama karşı ölüm” dedi ve intihar etti. Kırmızı Kahverengi Defter adıyla yayına giren günlüğünde “yaşamın neresinden dönülse kârdır” ifadesi bulunmaktadır.

Nilgün Marmara Eserleri

Şiir

1988 Daktiloya Çekilmiş Şiirler
1990 Metinler

Günlük

1993 Kırmızı Kahverengi Defter (Gülseli İnal aracılığıyla hazırlandı)

İnceleme

1985 Sylvia Plath’ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi (Dost Körpe aracılığıyla 20 yıl sonra Türkçeye çevrildi)

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.