Nilgül Badakal Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
610
Nilgül Badakal Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Nilgül Badakal Kimdir? Biyografisi, bölümünde Nilgül Badakal Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Nilgül Badakal Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Nilgül Badakal Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Nilgül Badakal

Nilgül Badakal Eroğlu, 2 Şubat 1972 senesinde İzmir’de dünyaya geldi. İlk, orta, lise ve yüksekokul eğitimini İzmir’de tamamlayan Nilgül, okul senelerında korolarda, çeşitli derneklerde müzik çalışmalarına başlamış, 1993 senesinde TRT İzmir Radyosu TSM bölümünün açtığı anlaşmali sanatçı sınavını kazanarak müzikal çalışmalarına başlamış, bir süre sonra İstanbul’a yerleşen sanatçı altı yıl boyunca İstanbul’da çeşitli yerlerde sahne almıştır.

Pek çok ünlü sanatçıya sahnede vokal yapmış, albümü çıkana dek bir yıl Fedon’a ve üç yıl boyunca da Hayko’ya sahne çalışmalarında vokal olarak eşlik etmiştir.

Nilgül Badakal, 1998 senesinde sahne çalışmaları devam ederken, TMC ile tanışarak albüm yapma kararı aldı. Uzun süren arayışların sonrasında repertuvar tamamlandı. Erhan Bayrak’ın aranjörlüğünü üstüne aldığı albümün çalışmaları hemen hemen iki yıl sürdü. “Ömürsüz Sevdalar” Temmuz 2000’de müzikseverlerle buluştu. ’Yüreğimi Eller Dağladı’’ve ‘’Allah Korusun’’ parçalarına klip çekildi.’’Ömürsüz Sevdalar’’ albümüyle dikkat çeken Nilgül “Balalayka” filminin kelimeleri Ayla Hacıoğulları’na ve müzüği Aşkın Arsunan’a ait Balalayka şarkısını seslendirdi.


Nilgül, 2002 şubat ayında yeni albümünün repertuar çalışmalarına başladı. Müzik yönetmenliği ve prodüktörlüğü Kıraç aracılığıyla yapılan “Arabesk Günler” albümünde söz ve müzikleri Nilgül’e ait” Alem” “Güller Soldu” “Hani Herşeydim ve “Yan Kalbim Yan” isimli dört parça yeraldı. Nilgül böylelikle ilk defa söz yazarlığı ve besteciliği ile müzik severlerin karşısına çıktı. “Arabesk Günler” albümünde söz ve müzikleri Kıraç’a ait “Arebesk Günler” “Duy Beni” ve “Songünlerde”isimli üç parça yer alıyor. 21 Ekim 2002 tarihinde piyasaya çıkan Arabesk Günler albümünün ilk klibi Duy Beni ‘den sonra ikinci klibi Kara Sevda adlı parçaya çekildi. Daha sonra “Sarhoş gibiyim” “Alem” “Arabesk Günler” adlı parçalarına da klip çekildi.

Prodüktörlüğünü ve aranjörlüğünü Febyo Taşel in yaptığı üçüncü albümü “Pervane”yi 31 Ocak 2005 Pazartesi günü çıkardı.İlk olarark “Pış Pışla” şarkısına ardından söz ve müziği “İlhan İrem”e ait “Konuşamıyorum” ve son kezta “Yıllar Yollar” şarkılarına klip çekildi. “Pervane” şarkısının söz ve müziği sanatçıya ait.

Geçirdiği hastalık sebebiyle 3.albümle ilgilenemeyen “Nilgül” dördüncü albümü “Nar-ı Aşk”ı “Güçlü Arslan” aranjörlüğünde 27 Haziran 2006 Salı günü yayınlandı. Enstrümanların canlı çalındığı ve rock sound’unun öne çıktığı bu dördüncü albümün ilk klibi “Nar-ı Aşk” isimli parçaya çekildi.Daha sonra “Kahramanım” ve “Sen” parçalarına klip çekildi. Albümde söz ve müziği İzzet Altınmeşe’ye ait olan ” Yazımı Kışa Çevirdin” adlı türkünün cover’ı da var.Albümde bulunan “Benim Olsan” ve “Sevda Yalan” şarkılarının söz ve müziği Nilgül’e ait.

2008 senesinde Bertuğ Cemil ile birlikte “Yandım Yandım Yandım” şarkısında düet yaptı.

2009’da Eskişehir’li iş adamı Nazif Eroğlu ile evlendi ve 2010 yilinda oglu Ömer Efe dünyaya gözlerini açtı. Vermiş olduğu uzun bir aradan sonra 2012 senesinin Mart ayında 3 şarkılık “Okyanus” adlı Maxi Single ile sevenleriyle buluştu. Albümün ilk klibi ise Dualarım Seninle adlı şarkıya çekildi.

Albümleri

2000: Ömürsüz Sevdalar
2002: Arabesk Günler
2005: Pervane
2006: Nar-ı Aşk
2012: Okyanus
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.