Nil Karaibrahimgil Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
122
Nil Karaibrahimgil Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Nil Karaibrahimgil Kimdir? Biyografisi, bölümünde Nil Karaibrahimgil Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Nil Karaibrahimgil Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Nil Karaibrahimgil Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Nil Karaibrahimgil

Nil Karaibrahimgil, 17 Ekim 1976 senesinde Anlara’da dünyaya geldi. Müzisyen Suavi Karaibrahimgil’in kızıdır. 12 yaşında “I see clouds rain is coming…” (Türkçe: Bulutları görüyorum, yağmur geliyor…) adlı ilk bestesini yaptı. Ortaokulda piyano; biraz daha büyüyünce caz gitarı çalmaya başladı. 12 yaşından bu yana okuldan arta kalan zamanlarında Serdar Erener’e ait Reklamevi adlı reklam ajansında metin yazarı olarak çalışmaya başladı.

Nil Karaibrahimgil, 2000 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra reklam sektöründe çalışmaya sürdü. Hüner Margarin ve First Duo reklamları ile sektörün oskar ödülleri olarak kabul gören Kristal Elma Ödüllerine layık görüldü. Başta Bellona, Trendy&Friendly Algida ürünleri olmak üzere birden çok ürünün reklam müziklerini yaptı. Nil Karaibrahimgil için asıl dönüm noktası Hazırkart reklamlarından sonra başladı. Reklamda bir anda tüm Türkiye’nin diline dolanan “Ben Özgürüm” adlı parçayı seslendiren Nil, insanlar aracılığıyla “Özgür Kız”‘ olarak tanındı. Reklamın ardındanki bölümlerinde Nil’e pop müziğin başarılı isimlerinden birisi olan Tarkan eşlik etmiştir.


2002’de Ozan Çolakoğlu ile bir araya gelen Nil Karaibrahimgil, Sony Müzik şifrketindan Nil Dünyası adlı ilk albümünü çıkardı. Albümünn ilk klip parçası “XL” ve ardından “Rüzgar” ve “Kek” adlı farklı tarzdaki parçalarla pop müzikte dikkat çekmeyi başardı. 2004 senesinde çıkardığı 2. albümü Nil FM’deki tüm şarkı söz ve müzikleri kendisine aittir. Albümün çıkış ve klip parçası “Gitme Yoksa” hit olmuştur. Nil, 2006 senesinde çıkardığı Tek Taşımı Kendim Aldım’ın çıkış şarkısı “Pırlanta” ile dikkatleri üzerine çekerek; günlerce medyada bayanların tektaşlarını nasıl elde etmeleri gerektiğinin tartışılmasına yol açtı. MTV Avrupa Müzik Ödülleri 2007 de en iyi Türk sanatçı dalında aday oldu. Ayrıca sanatçı Hürriyet gazetesinin “Kelebek” ekinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Penti çorap reklamında da oynamıştır. Ayrıca, Yalan Dünya dizisinin jenerik müziğini yapmış ve 1. sezon finaline konuk olmuştur.

26 Ocak 2009 tarihinde dördüncü albümü “Nil Kıyısında” piyasaya sürüldü. Albümün çıkış parçası olan “Seviyorum Sevmiyorum” Türkiye müzik listelerinde altı hafta bir numarada kaldı. Şarkı yalnızca Türkiye’de değil, bunun yanı sıra Balkan ülkelerinde de popüler oldu ve Balkanika TV’de gösterime girmeyi başardı. 2009 senesinde büyük ozan Neşet Ertaş’ı tanımadığı yönünde haberler çıkmış, konunun medyada yer almasıyla Neşet Ertaş’ın kendi aracılığıyla tanındığını dile getirdiği haberleri yer almıştır. Karaibrahimgil, olayın bir yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu belirtip, Neşet Ertaş sevenlerden özür dilemiştir. 21 Ocak 2010 tarihinde Sertab Erener’in kardeşi Serdar Erener ile Nil Nehri kıyısında yapılan düğünle evlenmiştir.

Şubat 2011’de köşe yazılarından bir araya gelen İçimi Açsan Nar, Ama Yerim Dar adlı kitabı yayınlanmıştır.

Albümleri

Nil Dünyası
Nil FM
Tek Taşımı Kendim Aldım
Nil Kıyısında
Hakkında Her Şeyi Duymak İstiyorum
Ben Buraya Çıplak Geldim

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.