Nihat Zeybekci Biyografisi

Nihat Zeybekci Biyografisi

20 Ocak 2018 0 Yazar: Biyografi

Nihat Zeybekci kimdir? Nihat Zeybekci biyografisi, Nihat Zeybekci sevgilisi veya eşi kimdir? Burcu nedir? Boyu, kilosu kaç, Nihat Zeybekci memleketi, Nihat Zeybekci kaç yaşında, Göz ve saç rengi nedir ve diğer tüm bilinmeyenler ile detaylı bilgiler sitemizde.. Biyografisi.org sitesi Nihat Zeybekci hakkında ki tüm bilgileri açık kaynak yayınlardan derleyerek okunabilir bir metin haline getirerek siz okuyucularımıza sunmaktadır. Nihat Zeybekci biyografisinde eksiklik veya hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere katkınızı yapın.

Nihat Zeybekci doğum tarihi: 01.Ocak.1961Nihat Zeybekci burcu: Oğlak

Nihat Zeybekci mesleği: İş adamı, Milletvekili, Bakan

Nihat Zeybekci, 1 Ocak 1961 tarihinde Denizli Tavas ilçesinde Pınarlar beldesinde doğmuştur. Babasının adı Şükrü, annesinin adı Fatma’dır. Tütün işleriyle uğraşan beş çocuklu bir ailenin en küçük oğludur. 7 yaşından itibaren tütün tarlasında ailesi ile beraber çalışmaya başladı. İlk ve ortaokulu Tavas’da okudu. Liseyi Kütahya İmam Hatip Lisesi’nde yatılı olarak okudu. 1979-80 yıllarında marangoz çıraklığı yaptı.

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Üniversitede okurken dış ticaret şirketinde de çalışmaya başladı. girdiği sınavı kazanarak İngiltere’ye gitti ve Londra’daki Soutbiyografi_info(‘u Ybaqba Pbyyntr’qr lüxfr’);k lisans yaptı. Babasının rahatsızlığı nedeniyle Denizli’ye dönen Zeybekci, İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı.

Çalışma hayatına İstanbul’da Demirören Grubu’nda başladı. Denizli’de Küçüker Tekstil’de ihracat müdürlüğü yaparken 1994 yılında kendi şirketi Turkuaz Tekstil’i kurdu. Denizli Platform Sözcülüğü yaptı. Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliğinde bulundu. İki dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığını yürüttü.

Üniversite yıllarında Necip Fazıl Kısakürek’in sohbetleri için düzenlenen toplantılarda Recep Tayyip Erdoğan’la tanışıp arkadaş oldu.

İki dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanlığı yaptı.

AK Parti’nin kurulmasıyla siyasete atıldı. 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde AKP adayı olan ve yüzde 51 oyla Denizli Belediye Başkanı seçildi. 2009 yılında ikinci kez Denizli Belediye Başkanı seçildi. 2011 yılına kadar devam etti.

Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı; 2005-2011 tarihleri arasında Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği yaptı. 2009-2012 yılları arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanlığı görevinde bulundu.

Nihat Zeybekci, 2011 genel seçimlerinde birinci sıradan Ak Parti Denizli Milletvekili seçildi. Ak Parti’nin son kongresinde MKYK üyesi, ardından TBMM Enerji Komisyonu Başkanlığı’na getirildi.

25 Aralık 2013 tarihi itibariyle, İstifa eden Zafer Çağlayan’ın yerine Ekonomi Bakanlığı görevine getirildi.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Nihat Zeybekci, evli ve 1 kız 3 erkek çocuğu vardır.

Nihat Zeybekci

istanbul escort bayan