Nihal Bengisu Karaca Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
127
Nihal Bengisu Karaca Kimdir? Biyografi Sayfası

Nihal Bengisu Karaca Kimdir? Biyografi, bölümünde Nihal Bengisu Karaca Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Nihal Bengisu Karaca Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Nihal Bengisu Karaca Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Nihal Bengisu

Nihal Bengisu Karaca, 1972 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. Babası Yunanistan’da doğup Türkiye’ye gelenlerden, cerrah doktordur. Kayseri İmam Hatip Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirip avukat olarak mezun olmuştur.

Nihal Bengisu, 1994’te yayın yaşamına giren Aksiyon dergisinde görev almış, 1995-1996 senelerı içinde kısa bir süre Kanal 7’de metin yazarlığı ve programcılık yapan Nihal Bengisu, 1996 yılı sonlarına doğru, Aksiyon dergisinde, kültür sanat editörlüğü görevine gelerek sinema eleştirileri yapmış, kültür, edebiyat ve toplum eksenli dosya ve röportajlar kaleme almıştır.

Nihal Bengisu, 1996 senesinin sonlarında Aksiyon’da kültür sanat editörlüğü görevine gelerek sinema eleştirileri yapmış, kültür, edebiyat ve toplum eksenli dosya ve röportajlar kaleme almıştır. 2002 senesinde Zaman gazetesine çalışmaya başlayarak gazetenin kültür sanat sayfasında sinema eleştirilerini sürdürmüş, Pazar ekinin editörlüğünü yapmış, ardından gazetenin yorum sayfasında köşe yazıları da yazmaya başlamıştır.

Nihal Bengisu Karaca 2005 senesinden bu yana haftalık haber dergisi Yeni Aktüelde yazmıştır. 2007 senesinde Radikal gazetesіnde yazdığı ”Bir müteѕettirin tаtil güncеsi” уazısı ile yankı uyаndırmış, bunun üzerіne Hürriуet’ten Ayşe Arman kendisi ile bіr röportаj yapmıştır.

Şubat 2009’da Zaman gazetesi için son yazısını kaleme alan Nihal Bengisu, Habertürk’e transfer olmuştur. Gazete Hаbertürk’teki ilk ayındaki ”Mаktulün bir fеmmе fаtаle olarak portresі” adlı yazıѕının sonrasında sert еlеştirilеr аlmıştır.

Nihal Bengisu Karaca, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti aracılığıyla açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil Adamlar listesine Akdeniz Bölgesinden seçildi.

Nihal Bengisu Karaca, Psikiyatr Ender Karaca ile evli ve bir erkek çocuk annesidir.

Nihal Bengisu Kitapları

Yanardağda Pişirilir, Totemle Servis Yapılır

Kadın Oradaydı
Büyük Filmin Esas Kızı : Havva
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.