Niels Henrik Abel Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
389
Niels Henrik Abel Kimdir? Biyografi Sayfası

Niels Henrik Abel Kimdir? Biyografi, bölümünde Niels Henrik Abel Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Niels Henrik Abel Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Niels Henrik Abel Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Niels Henrik Abel Kimdir

Niels Henrik Abel, 5 Ağustos 1802 Norveç’in Findø adasına dünyaya geldi. O dönem, genç bir matematikçinin şöhreti yakalayabilmesi için tek çaresi, Paris gibi büyük merkezlerdeki tanınmış bireylerin takdirini kazanabilmek olduğundan, Abel de Paris’te zamanın büyük isimlerinden Cauchy’ye bir çalışmasını takdim eder.

Oysa Louis Cauchy kendi ünüyle meşgul, bu kuzeyden gelen genç adamın verdiği çalışmayı okumadan kaybeder. Abel de Berlin’de tanıştığı Crelle adlı bir matematikçinin teklifine uyarak onun yeni çıkaracağı bir matematik dergisine makale yollamaya başlar.

Bugün Crelle Dergisi takma adıyla bilinen bu çek prestijli derginin ilk sayısında altı makale yayınlar ve matematik dünyasında tanınması da bu sayede olur. Abel’in matematiğe katkısı, eliptik integral adıyla bilinen bazı tür integrallerin kavram olarak bilinmesinı sağlamaktan ibarettir. Bu integrallerin nasıl hesaplanacağı hala bilinmemekle birlikte, altlarında yatan temel kavramların ne olduğu Abel’in ve çağdaşlarının çalışmalarıyla aydınlanmıştır.

Abel’in matematik dünyası dışında da tanınmasını sağlayan çalışması ise beşinci derece polinom denklemlerinin çözümleriyle alakalıdir. Birinci ve ikinci derece polinom denklemlerinin çözümü senelerdır bilinmektedu. Üçüncü derece polinom denkleminin çözümünü, 15. Yüzyılda İtalyan matematikçi Gerolamo Cardano, dördüncü derece polinom denklemin çözümünü de Cardano’nun arkadaşı Ferrari, yine katsayılar cinsinden çözmeyi başardı. İnsanlar dördüncü derece denklemlerden sonra beşinci derece denklemlerle tam üç yüzyıl hiçbir sonuç almadan uğraşmışlardır. İşte Abel burada tarih sahnesine çıktı. Abel, beşinci dereceden genel bir polinomun köklerinin bilinen metotlarla bulunmasının olabilecek olmadığını gösterdi. Bazı özel beşinci derece denklemlerin çözümünün olduğu halde, her denkleme aynı biçimde uygulandığında, bize çözümü verecek bir metodun olmadığını ispatladı.

Abel, matematikte elde ettiği göz alıcı sonuçlara rağmen yaşamı boyunca doğru dürüst bir iş bile bulamadı. Matematikçi olarak kendisini Avrupa’daki matematik çevrelerine bir türlü kabul ettiremedi. Sonunda 26 yaşında, yokluk içinde veremden öldü. Ölümünden iki gün sonra adına bir mektup geldi. Berlin Üniversitesi’nden gönderilmiş bir mektup, Abel’in ölümünden habersiz, genç matematikçiye çalışmalarının dikkat çektiğini ve kendisine üniversitede iş teklif ettiklerini bildiriyordu.

Niels Henrik Abel, 6 Nisan 1829 tarihinde Froland’ta öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.