Nida Tüfekçi Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
320
Nida Tüfekçi Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Nida Tüfekçi Kimdir? Biyografisi, bölümünde Nida Tüfekçi Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Nida Tüfekçi Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Nida Tüfekçi Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Nida Tüfekçi

Nida Tüfekçi, 1 Mart 1929 Yozgat / Akdağmadeni’nde dünyaya geldi. Müzikle ilgisi ufak yaşlarda başladı. İlk bağlama derslerini babası Hamdi Tüfekçi’den aldı. İlk ve ortaokulu Akdağmadeni, Yozgat ve Boğazlıyan’da okudu. 1950’de ise Ankara Maliye Okulunu bitirdi. 3 yıl kadar maliyeci olarak çalıştı.

Nida Tüfekçi, 1947 senesinden bu yana Ankara Radyosu bünyesindeki »Yurttan Sesler« topluluğuna konuk olarak katılmaya başladı.1953’te açılan sınavla Ankara Radyosuna girerek Muzaffer Sarısözen’le birlikte »Yurttan Sesler« topluluğunda düzenli olarak çalışmaya başladı.

Yenimahalle Musiki Cemiyetinde ders verdi. 1959’da İstanbul Radyosuna geçerek sonraki senelerda (1962) Neriman Altındağ Tüfekçi’yle birlikte »Yurttan Sesler Kadınlar Topluluğu« adıyla yeni bir yapı oluşturdu. 1966’da İstanbul Radyosu Türk Sanat ve Halk Musikisi müdür yardımcılığına getirildi. Bu zamanda »Yurttan Sesler Erkekler Korosu«, »Dört Ses Dört Saz«, »Divan-Bağlama-Cura« adlı toplulukları kurup yönetti.1971-76 senelerı içinde Erzurum Radyosunda eğitmen ve denetçi olarak görev yaptı. TRT Müzik Dairesinin kuruluş çalışmalarına katılıp, bu dairenin başkan yardımcılığına getirildi. Uzun seneler TRT Denetleme ve Repertuar Kurulu Başkanlığı görevlerini ilerleten Nida Tüfekçi, derlediği türkülerden 1000 kadarının notasını yazarak halk müziği arşivlerine kattı.

1976’da TRT’den ayrılarak Devlet Konservatuarı Türk Musikisi Bölümü kurucuları içinde yeralıp öğretim kullanıcı hesabı görevini üstlendi. Bilinen bir çok sanatçıya dersler verdi.

Solo ve toplu programlarda bağlama çalmayı ise önce Ankara Radyosunda sonra da İstanbul Radyosunda sürdürdü. Bunun dışında »Ozanlar ve Bölge Sanatçıları«, »Oyunlarımız Türkülerimiz«, »Türkülerin Dili«, »Halk Ozanları Geçiyor« gibi açıklamalı radyo programları hazırlayıp sundu. Ayrıca başka ülke radyo ve televizyonları için de benzer programlar hazırladı.

Çeşitli araştırmalar yaptı, yazılar yazdı halk müziğine ilişkin. Değişik ansiklopedilere katkıda bulunan Tüfekçi’yeFolklor Araştırma Kurumu aracılığıyla »1985 İhsan Hınçer Türk Folkloruna Hizmet Ödülü« ve Kültür Bakanlığı aracılığıyla 1991 senesinde devlet sanatçı ödülü verildi.

Nida Tüfekçi, Neriman Tüfekçi’yle birlikte »Memleket Türküleri« (1963) adlı bir kitap yayımladı.18 Eylül 1993’te İstanbul’da öldü ve orada toprağa verildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.