Nicolas Leblanc Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
325
Nicolas Leblanc Kimdir? Biyografi Sayfası

Nicolas Leblanc Kimdir? Biyografi, bölümünde Nicolas Leblanc Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Nicolas Leblanc Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Nicolas Leblanc Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Nicolas Leblanc Heykeli

Nicolas Leblanc, 1742 senesinde Fransa’nın Cher ilinde dünyaya geldi. Demir madenleri memuru olan babası 9 yaşındayken öldü. Leblanc ardından Bourges şehrine yakın bir aile arkadaşı olan Dr. Bien’in yanına gönderildi.

Tıpa olan ilgisiyle dikkat çeken Leblanc 1759’da Dr. Bien’in öldüğü sıralarda “Ecole de Chirurgie in Paris” (Cerrahi Okulu) üyesi olmuştu. Buradan uzman derecesiyle mezun olan Leblanc 1775 senesinde evlendi. 4 yıl sonra çiftin ilk çocuğu oldu.

Leblanc İşlemi

1775 senesinde Fransız Bilim Akademisi tuzdan soda elde edene ödül vereceğini açıkladı. Akademinin amacı ucuz olan tuzdan pahalı olan sodyum karbonat elde etmekti. 1791 senesinde Leblanc yalnızca 2 aşamalık bir deneyle bunu yapmayı başardı. İlk etapta tuzu derişik sülfürik asit ile karıştırdı ve 800 °C’ye kadar ısıttı. Leblanc hidroklorik asitin katı sodyum sülfatı terketiğini farketti. İkinci etapta ise Leblanc sodyum sülfatı alarak kömür ve kireçtaşıyla karıştırdı ve bir fırında ısıttı. Sonunda sodyum karbonat elde etti.

Akademi Leblanc’a ödülü takdim ettikten sonra rahat üretilebilir ve ucuz Solvay işleminin geliştirilmesiyle zamanla bu yöntemin modası geçti.

1802’de üretim yapılan fabrikanın vergileri ödememesi yüzünden iflasın eşiğine gelen Leblanc Napolyon Bonapart’ın faiz talep etmemesine rağmen sonunda iflas etti.

Leblanc, 16 Ocak 1806 tarihinde, kendini bir tabanca ile vurarak intihar etti.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.