Niccolo Tartaglia Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
396
Niccolo Tartaglia Kimdir? Biyografi Sayfası

Niccolo Tartaglia Kimdir? Biyografi, bölümünde Niccolo Tartaglia Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Niccolo Tartaglia Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Niccolo Tartaglia Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Tartaglia

Niccolo Tartaglia, 1499 senesinde Brescia/Venedik’te dünyaya geldi. Yoksul bir ailenin oğluydu. Doğduğu kentin 1512’de Fransız Birlikleri aracılığıyla yağmalanışı sırasında, kendisine sonraki senelerda soyadı olarak kullanacağı ‘kekeme’ manasına gelen Tartaglia lakabının verilmesine neden olan bir konuşma zorluğuna neden olan ağır yaralar aldı.

Kısa bir süre, bir özel öğretmen yardımıyla, ardından da kendi başına yürüttüğü öğreniminde çok bi hayli hızlı bir ilerleme kaydetti.

1534’de profesör ünvanıyla Venedik’e gitti. Ertesi yıl üçüncü derece denklemlerin çözümünü sağlayan bir yöntem bulduğunu açıkladı. Bu çözüm yöntemini ilk bulan matematikçi Skipionlu Ferro’nun öğrencisi Antonio Maria Fiore ile giriştiği bir yarışmaya hazırlanırken kendi yöntemini geliştirmeyi başaran Tartaglia, buluşunu gizli tutmaya karar vermişti. Daha sonra kesinlikle açıklamamak koşuluyla Girolamo Cardano’ya öğretmeye razı oldu.

Gerolamo Cardano’nun sözünü tutmaması ve 1545’te paylaşımı yaptığı “Büyük Sanat” adlı yapıtında bu yönteme de yer vermesi üzerine Cardano’yu sahtekarlık, yalancılık ve hırsızlıkla suçladı, onu savunan Lodovico Ferrari ile önce yazışma şekilinde, sonra da yetkili bir kurul önünde yarışmayı kabullendi. 1548’de Milano’da yapılan ve Ferrari’nin üstünlüğüyle sonuçlanan yarışmada iki bilim adamı birbirlerine, çeşitli konularda 62 soru yöneltti.

Aritmetik, sayısal hesaplama ve kök bulma tekniklerine, özgün katkılarının bunun yanında, Öklit’in “Elemanlar” ını ve Archimedes’in yapıtlarının bir bölümünü İtalyanca’ya çevirerek klasik matematikçilerin çalışmalarının sıklıkla tanınmasını başlatan ilk matematikçi olan Tartaglia, Cardano’ya yönelttiği suçlamalarını da içeren “Çeşitli Problem ve Buluşlar” ve önceden 1537’de paylaşımı yaptığı “Yeni Bilimler” adlı yapıtlarında “eğik atış” hususunda bi hayli enteresan görüşlere de yer vermiş ve serbest düşmeye bırakılan cisimlerin davranışını tespit eden yasaların görülmektedirılmasını amacında olan çabaların öncülüğünü yapmıştı.

Eğik atış yapmakta olan bir cismin yörüngesinin hiçbir bölümünün doğrusal olmayacağını öne sürmüşse de, matematiksel olarak ispatlayamadığı bu görüşünü bilim dünyasına kabul ettirememişti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.