Nevzat Çelik Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
63
Nevzat Çelik Kimdir? Biyografi Sayfası

Nevzat Çelik Kimdir? Biyografi, bölümünde Nevzat Çelik Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Nevzat Çelik Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Nevzat Çelik Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Nevzat Çelik

Nevzat Çelik, 15 Mayıs 1960 senesinde Sinop’un Boyabat beldesinde dünyaya geldi. 1965’de ailesiyle birlikte İstanbul’a geldi. 1980 Mart’ında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (DGSA) Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu (UESYO) Grafik bölümü birinci sınıfta okurken tutuklandı. Nevzat Çelik,  ev-Sol davasından idam istemiyle yargılandı.

Nevzat Çelik, 1984 senesinde Şafak Türküsü adlı şiir dosyası Akademi Kitabevi Şiir Ödülü birincilik ödülünü alarak kitaplaştı. 1985 senesinde İTÜ İşletme Fakültesi Öğrenci Derneği aracılığıyla ülke çapında yapılan şiir yarışmasına bir şiiri ile katıldı ve bu yarışma 1986 senesinde neticelendi, Çelik’in şiiri yarışmaya katılan 1350 kadar şiir içinden ilk ona girdi ama birinci olamadı. 1987’de Müebbet Türküsü adlı şiir kitabı Poetry International ve Hasan Hüseyin Şiir Ödülünü aldı. Daha sonra hiçbir yarışmaya katılmadı.


Nevzat Çelik, 1987 Aralık ayında tahliye oldu. 1990’da 2 şiir kitabı daha çıkardı; Suda Seken Hayat ve Yağmur Yağmasaydı. 1998 Ekim ayında Sevgili Yoldaş Kurbağalar adlı şiir kitabı, 2005 Nisan’ında ise ilk romanı Bağışlanmış Hüzün yayımlandı.

Şafak Türküsü’ndeki en güzel şiirlerinden birini (“Elma”) Hasan Hüseyin Korkmazgil’e adamış olmasına rağmen, ilk iki kitabıyla daha çok Ahmet Arif ve Nazım Hikmet şiirinin etki alanlarında görününüyor, zekice buluşları ve uyak bulmadaki özgün becerisiyle gözleri üstüne topluyor, kuşağından en fazla Ahmet Erhan ile ortak tema ve söyleyiş alanlarını paylaşıyordu. Bu ilk kitabının müthiş başarısına karşın uzunca bir süre yeni ürün vermedi veya çalışmalarını yayınlamadı.

Nevzat Çelik, 1990 başlarında paylaşımı yaptığı kitaplarıyla, kendisini yinelemediği, yeni şiir alanlarına açıldığı, şiirini ses ve tema özellikleri yönünden genişletip zenginleştirdiği görüldü. Bu dönem şiirlerinde Attila İlhan etkileri görülüyordu.

Sevgili Yoldaş Kurbağalar ise şiirini her anlamda yenileyip geliştirmeyi başarmış bir şairin olgunluk dönemi ürünleri sayılabilir. Bu kitabındaki şiirlerin İkinci Yeni şiirinin olumlu detaylarını de özümsediği görülüyor. Bu donanımlarıyla Nevzat Çelik yalnızca kendi kuşağının değil günümüz Türk şiiri’nin en dikkate değer şairleri içindedır.

Nevzat Çelik Eserleri


1984 Şafak Türküsü (şiir)
1987 Müebbet Türküsü (şiir)
1990 Yağmur Yağmasaydı (şiir)
1990 Suda Seken Hayat (şiir)
1998 Sevgili Yoldaş Kurbağalar (şiir)
2005 Bağışlanmış Hüzün (roman)
2006 Sen Giderken (öykü)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.