Nesrin Sipahi Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
99
Nesrin Sipahi Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Nesrin Sipahi Kimdir? Biyografisi, bölümünde Nesrin Sipahi Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Nesrin Sipahi Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Nesrin Sipahi Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Nesrin Sipahi

Nesrin Sipahi, 1 Aralık 1934 senesinde İstanbul / Yeşilköy’de dünyaya geldi. Nesrin Sipahi, Esasen Kırım Türklerindendir. Yeşilköy İlkokulu ve Bakırköy Ortaokulu’nu bitirdikten sonra Sanat Okulu’nun Moda ve Biçki-Dikiş Kursu’na gitti.

İngilizce öğrenmek istiyorsanız Amerikan okuluna sürdü. Önce Batı Müziği ve Şan dersleri alan Nesrin Sipahi’nin Türk Sanat Müziğine olan kabiliyeti, İstanbul Belediyesi Konservatuarı’nda Ahmet Nuri Canaydın aracılığıyla keşfedildi. 1953 senesinde TRT Ankara Radyosu’nda kadrolu sanatçı olarak vazifeye başladı. 1957’de ilk plağını çıkarttı: Bir Rüzgârdır Gelir Geçer Sanmıştım.

Nesrin Sipahi, 23 Ocak 1957’de Hasan Aldemir Sipahioğlu ile evlenerek, soyadını değiştirdi. Bu evlilikten iki erkek çocuk sahibi oldu. Sanat yaşamında “Sipahi” soyadını kullandı ve “Nesrin Sipahi” adıyla tanındı.

1965 senesinde Tamer Yiğit’le baş rolünü paylaşımı yaptığı Kalbimdeki Serseri adlı müzikli filmde oynadı.

1998 senesinde Kültür Bakanlığı aracılığıyla Devlet Sanatçısı ünvanı verildi. Klasik Türk Sanat Müziği Sanatçısı olarak uzunca bir dönem gazinolarda as solistlik yapan sanatçı 1968 senesinde tarzının dışına çıkarak, popüler müzik tarzında birer aranjman olan Bebek ve Arkadaşımın Aşkısın adlı parçaları plağa okudu.

Tek yurtdışı konserini 1970 yılı Haziran ayında o zamanki Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetinin başkenti Bakü’de konser vermiştir.

1953 senesinden bu yana Ankara Radyosu’nda çalışmalarına başlayan, gerçekleştirdiği Anadolu konser turnesinin sonrasında 1968 senesinde çıkardığı Bebek – Arkadaşımın Aşkısın, Yunus – Karamehmet plaklarıyla geniş dinleyici kitlesi elde eden sanatçı, davet edildiği ülkelerde de ismini duyurmuştur.1998 senesinde Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.


Kalbimdeki Serseri (1965) Nesrin Sipahi, tek filmi “Kalbimdeki Serseri”de Tamer Yiğit ile baş rolde oynamıştır.
Albümleri

2009: Nesrin Sipahi’den Türküler
2006: Nesrin Sipahi – Türk Sanat Müziği Serisi
2000: Nesrin Sipahi 1
2000: Nesrin Sipahi 2
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.