Neşe Karaböcek Kimdir Biyografisi ve Hayatı

30.09.2021
156
Neşe Karaböcek Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Neşe Karaböcek Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Neşe Karaböcek Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Neşe Karaböcek Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Neşe Karaböcek Kimdir? Biyografisi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Neşe Karaböcek Kimdir?
Neşe Karaböcek Biyografisi

Neşe Karaböcek Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Neşe Karaböcek kimdir? Asıl adı Neşecan Göktürk olan ve halen 5 yaşındayken “Karaböcek” adlı tiyatro piyesinde oynarken İsmet İnönü’den Karaböcek soyadını almıştır. İstanbul’da doğmuş ve babasının demiryolu görevinden ötürü sonradan Ankara’ya taşınmıştır. Babası demiryolunda muhasebe müdürüdür. İstanbullu olan Neşe Karaböcek ilk çıkışını “Artık Sevmeyeceğim” şarkısı ile yapmıştır. Neşe Karaböcek nerelidir?

Esasen baba aracılığıyla Bulgaristan kökenli olan Neşe Karaböcek İstanbul’da doğmuştur. Hüseyin Orhan Göktürk ve ev hanımı olan Arife Göktürk çiftinin ikinci çocukları olarak dünyaya gelmiştir. Neşe Karaböcek kaç yaşındadır? 1 Nisan 1947 tarihinde doğmuştur. Çocukluğu Ankara ve İstanbul illerinde geçirmiştir. Üç kız kardeş ve bir ağabeyi mevcuttur. Ankara’ya taşınmalarının sonrasında çevrenin ısrarı üzerine ufak yaşta çocuk korosunu yazılır. Lakin konservatuara gitmesinin daha iyi bulunacağını söylemelerinin sonrasında Ankara Devlet Tiyatrosu Küçük Tiyatro Bölümüne gider ve sınavını kazanır ve tiyatro, şan ve bale bölümlerine kabul edilir. Mümtaz Zeki Taşkın’ın yazdığı iki oyunda da başrol oynar. Mümtaz Bey’in hep “Böcek” diye sevmesi sonucu sonraları hep Neşe Karaböcek olarak anılmaya başlar.


Neşe Karaböcek’in Sanat Hayatı

Ankara Devlet Tiyatrosundan sonra Devlet Operası’na alınarak soprano olarak yetiştirilir. “Büyükbaba ve Torunu” oyununu Muhsin Ertuğrul ile birlikte oynarlar. Aynı zamanda Halkevinde de halk tiyatrosu eğitimi almaktadır. Tüm bunları yaparken halen okula bile başlamamıştır. İlkokula ise ikinci sınıftan başlatırlar. Ama bunun yanı sıra tiyatroda ve operada oynamaktadır. Üstelik bir de bale eğitim hayatına sürdürmektedir. Ablasıyla birlikte Ankara Cebeci Dörtyol Aile Bahçesi’nde türküler söylerler. Daha sonra ise Fahri Kopuz’dan, Türk müziği, nota ve solfej dersleri alır. İlk plağını yedi yaşında doldurur. Ortaokul bitince ablasının evlenmesi ile tek başına sahnelerde yer almaya başlar. Batı müziğine merak sarar ve özellikle İspanyol müziği özellikle ilgisini çeker.

Ankara Radyosu’nda Flamingo Dans Orkestrası eşliğinde Latin Amerika müziği icra etmektedir. Hemen hemen her tür müziği denemiştir. Sayısız 45’lik plak çıkarır. “Artık Sevmeyeceğim” ve “Ağlama Değmez Hayat” şarkıların olduğu 45’lik 5 milyon satmasıyla büyük üne kavuşur. İlk Altın Plak ödülünü alarak ve bu ödül sayısını 18’e kadar çıkarıp ve bu rekoru kimselere kaptırmayacaktır. Sanat yaşamı boyunca birden fazla ödül almıştır. 18 Altın 45’lik plak ve çok sayıda adına ödül alarak sanat dünyasında bir rekora sahiptir. Dünyada en fazla altın plak alan ikinci sanatçıdır. 1981 senesinde Altın Plak adında müzik şirketi kurmuştur. Ayrıca bir çok sinema filminde de oynamıştır. Günümüzde ise 2011 senesinde bir resim sergisi açar. Ayrıca adı “Yeşil Elmas” olan bitkiler ve vitaminler ile ilgili bitkiler ve otların şifa kaynağı olduğunu anlatan, doğanın güzelliğini anlatan kitap yazmıştır.


Neşe Karaböcek’in Özel Hayatı

İlk evliliğini Elenor Plak’ın kurucusu olan bunun yanı sıra yapımcı ve müzisyen olan Atilla Alpsakarya ile yapmıştır. Bu evliliklerinden oğulları olmuştur. Oğullarını Alper adını vermişlerdir. Daha sonra bu evliliği sonlandırmışlardır. Atilla Alpsakarya’nın 1974’te Neşe Karaböcek’ten ayrılmasından sonra kız kardeşi Gülden Karaböcek ile evlenmesi uzun süre boyunca magazin basının gündeminde yer almıştır. Bu evlilik yüzünden kardeşi ile araları açılmıştır. Daha sonra ise Tevfik Yener ile evlenmiş ve Hasan adını verdikleri bir oğulları olmuştur.

Yaşamına sayısız şarkı ve birden fazla ödül sığmıştır ve sayısız filmde oynamıştır. Pek çok Altın Plak sahibidir ve bir çok sanatçının sahip olamadığı kadar birden fazla şarkısı mevcuttur. “Arabeskin Anası” olarak bilinmekte olup yaşamına çocukları ile sürdürmektedir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.