Nermin Abadan Unat Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
485
Nermin Abadan Unat Kimdir? Biyografi Sayfası

Nermin Abadan Unat Kimdir? Biyografi, bölümünde Nermin Abadan Unat Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Nermin Abadan Unat Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Nermin Abadan Unat Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Nermin Abadan

Prof. Dr. Nermin Abadan Unat, 1921 senesinde Viyana’da dünyaya geldi. Türkiye’de iletişim bilimlerinin oluşumuna katkı veren öncü isimlerdendir. Public Opinion sözcüğünün Türkçe karşılığı olan Kamuoyu sözcüğünü Türkçeye kazandırmıştır. Ayrıca Public Relations teriminin Türkçe karşılığı Halkla Münasebetler (Halkla İlişkiler) sözcüğünü literatürde ilk kez kullanan kişi olarak bilinir.

İzmir Kız Lisesi’nin sonrasında İstanbul Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Nermin Abadan, 1944 senesinde girdiği Ulus gazetesinde 1950 yılına kadar çalıştı. Kazandığı bir bursla Amerika’ya giden Nermin Abadan, Minnesota Üniversitesi’nde aldığı lisansüstü eğitimden sonra 1953 senesinde Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde asistan olarak vazifeye başladı. 5 yıl sonra doçent, 1966 senesinde da profesör oldu. Aynı fakültede Siyasal davranış enstitüsünü kuran Unat, yurt dışında bir çok yerde çalışmalar yaptı. Yurt dışındaki göçmen Türk işçiler ve kadın poblemleri konularıyla ağırlıklı olarak ilgilendi. Türk Toplumunda Kadın adlı kitabı, Almanca ve İngilizce dillerinde de yayımlandı.

Uluslararası Siyasi İlimler Derneği (IPSA) başkan yardımcılığı, Türk Sosyal Bilimler Derneği başkanlığı, ve 1978’den bu yana Avrupa Konseyi’nin kadın-erkek eşitlik Komisyonu başkan yardımcılığı gibi görevlerde bulundu. 1978 – 1980 senelerı içinde CHP’den kontenjan senatörü olarak meclise girdi. 1989 senesinde SBF’den emekli oldu.

Nermin Abadan Unat, Boğaziçi Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi’nin Kadın Araştırma Merkezi’nde ders vermektedir. Yurt dışındaki Türk işçiler hususunda yaptığı çalışmalar sebebiyle Almanya Devlet Başkanı’ndan liyakat nişanı alan Nermin Abadan’ın Almanca, İngilizce, Fransızca kitap ve makaleleri bulunmaktadır.

Nermin Abadan, 1967 senesinde vefat eden siyasetçi, hukukçu ve yazar Yavuz Abadan ile evliydi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.