Neptün Soyer kimdir, Neptün Soyer kaç yaşında?

07.11.2021
342
Neptün Soyer kimdir, Neptün Soyer kaç yaşında?

Neptün Soyer kimdir, biyografi bölümünde Neptün Soyer biyografi sayfası ile karşınızdayız. Neptün Soyer kaç yaşında?, Neptün Soyer memleketi neresi, Neptün Soyer facebook, Neptün Soyer nereli, Neptün Soyer instagram, Neptün Soyer ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Neptün Soyer kimdir? başlığımızın detayları..

Neptün Soyer Kimdir – Neptün Soyer Biyografi

 1966 Balıkesir doğumlu Neptün Soyer, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nden mezun oldu. Neptün Soyer, 1988-1990 senelerında İzmir Gümüldür’de bulunan bir otelde turizm işinde çalıştı. Turizme atılmasından 1 yıl sonra (1991) kendi şirketini kurarak Seferihisar’da tatil köyü kurdu. Bu iş aracılığıyla Neptün Soyer, İzmir’in Seferihisar beldesine bağlanmış ve bir daha da oradan ayrılmamıştır.

2000-2017 senelerı içinde matematik öğretmeni olarak köy ilkokullarında çalıştı. Kadın girişimci olarak ilham kaynağı olan Neptün Soyer, Seferihisar Sığacık Kaleiçi’nde pazar günleri kadınların evlerinin önünde satış yaparak istihdam edildiği ‘‘Sığacık Pazarı’’ projesinde öncü rol oynadı.

Seferihisar Belediyesi’yle ortak çalışan Neptün Soyer, 2010’da 7 ortakla kurduğu Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendi.Neptün Soyer’in Bu projeleri, 2013’te TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı aracılığıyla tertip edilen 11. E-Türkiye ödüllerinde birincilik ödülüne layık oldu.

Kadınların önünü açacak birden çok çalışmada imzası ve adı olan Neptün Soyer, ortaklarıyla birlikte ‘‘Gelecek Turizmde’’ projesiyle ‘Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı’ adıyla bir lokanta kurdular. Seferihisar’ın dezavantajlı bölgesinde bulunan lokanta, bölgede yaşayan kadınların istihdamı ve çocuklarının da eğitim noktası oldu.

Bu çalışmaların dışında daha çok kadına ulaşmak ve yol göstermek için Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’yle Köy Koop’a ortak oldular. ‘Köylünün örgütlü gücü’ olarak 1971’den bu yana 104 kooperatif ortağıyla varlığını ilerleten KöyKoop İzmir Birliği’nin ilk kadın başkanı olarak 2016 senesinde seçilen Neptün Soyerdir.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile evli olan Neptün Soyer’in Duygu ve Defne adında iki kızı var.

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.