Nejdet Sançar Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
552
Nejdet Sançar Kimdir? Biyografi Sayfası

Nejdet Sançar Kimdir? Biyografi, bölümünde Nejdet Sançar Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Nejdet Sançar Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Nejdet Sançar Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Nejdet Sançar Kimdir Biyografi

Nejdet Sançar, 1 Mayıs 1910 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Nihal Atsız’ın ufak kardeşi, eğitimci ve yazardır. Nihal Atsız ile soyadının ayrı olmasının sebebi ise, soyadı kanununun yürürlüğe girdiği tarihte birbirleri ile irtibatlarının olmayışıdır.

Nejdet Sançar, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunudur. Askerlikten sonra Sivas Öğretmen okuluna edebiyat öğretmeni olarak tayin edilmiş fakat zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’i karşılama merasimine katılmadığı gerekçesi ile bu görevden alınmış ve Balıkesir Lisesi’ne atanmıştır.

Balıkesir Lisesi’nde görevine devam ederken Türkçülük – Turancılık adı altında Mayıs 1944’de başlayan ve Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, Ankara Konservatuarı Direktörü Orhan Şaik Gökyay, Hikmet Tanyu, Türk Tarihi Profesörü Zeki Velidi Togan, Reha Oğuz Türkkan gibi Türkçülerin de olduğu davada tutuklanmış ve Sıkıyönetim Mahkemesi’nde yapılan duruşmalar neticesinde 14 aya mahkum olmuştur. Bunun yanı sıra Askeri Yargıtay, Türkçüler ile ilgiliki kararı esastan bozmuş, yani Nejdet Sançar o zamanlar “Tabutluk” tabir edilen hücrede 14 ay boşuna yatmıştı.


Nejdet Sançar, 1960 senesinde 16 yaşındaki oğlu Afşin’i kaybetmesi üzerine felç geçirmiş, Afşin için 1962 senesinde Yeni İstanbul gazetesinde “Türk Gençliği Nasıl Olmalıdır?” konulu ödüllü bir yarışma düzenlemiş, bu yarışma ardından ki senelerda da devam etmiştir. Afşın’ın ölümü üzerine amcası Hüseyin Nihal Atsız, Afşın’a Ağıt başlıklı duygusal bir şiir yazmıştır.
Nejdet Sançar, 22 Şubat 1975 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

Nejdet Sançar’ın öldüğü gün daktilosunda, daha kapsamlı basımını için hazırlamakta olduğu “Tarihte Türk-İtalyan Savaşları” isimli eserinin ikinci basımı için hazırladığı bir sayfa takılı bulunmaktaydı.

Nejdet Sançar Eserleri


Tarihte Türk – İtalyan Savaşları
Irkımızın Kahramanları
Türklük Sevgisi
Afşın’a Mektuplar
Gizli Komünist Belgeleri
Kızıl Cennet Masalı
Türkçülük Üzerine Makaleler
İsmet İnönü ile Hesaplaşma
Türk, Moskof ve Komünist
Nazım Hikmet Masalı
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.