Neil deGrasse Tyson Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
220
Neil deGrasse Tyson Kimdir? Biyografi Sayfası

Neil deGrasse Tyson Kimdir? Biyografi, bölümünde Neil deGrasse Tyson Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Neil deGrasse Tyson Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Neil deGrasse Tyson Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Neil deGrasse Tyson Kimdir

Neil deGrasse Tyson, 5 Ekim 1958 senesinde New York’da dünyaya geldi. İlk eğitimi senelerında güreş ile ilgilenmiş ve okulun fizik dergisi yöneticiliğini yapmıştır. Genç yaşlarda astronomi ile ilgilenmeye başlamıştır.

Astronom Carl Sagan aracılığıyla Cornell Üniversitesine alınmaya çalışılsa da Harvard’ı tercih etmiştir. Burada fizik bölümünden mezun olmuş ve lisans üstü eğitim amacı ile Texas Üniversitesi ‘ne geçmiştir. Burada da güreş ve dans ile ilgilenmiş ve 1985 senesinde üniversite takımı ile birlikte latin salon dansları dalında ulusal yarışmada altın madalya almıştır. 1988 senesinde Columbia Üniversitesine geçerek astrofizik dalında çalışmıştır.

Astronomi alanında birden fazla popüler kitap yazmıştır. 2001 senesinde Başkan George W. Bush aracılığıyla uzay ile alakalı komisyonlarda görevlendirilmiştir. 2004 senesinde NASA aracılığıyla halka olan eğitim ve katkılarından dolayı madalya ile ödüllendirilmiştir.

Halen Planetary Society kurumunun başkanlığını yürütmektedir. Sekiz adet onursal doktorası bulunmaktadır. Bir asteroide (13123 Tyson) onun adı verilmiştir. 2007 senesinde Time dergisince “Dünyayı etkileyen 100 kişi” den biri olarak gösterilmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.