Neil Armstrong Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
149
Neil Armstrong Kimdir? Biyografi Sayfası

Neil Armstrong Kimdir? Biyografi, bölümünde Neil Armstrong Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Neil Armstrong Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Neil Armstrong Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Neil Armstrong Hayatı

Neil Armstrong, 5 Ağustos 1930’da Wapakoneta, Ohio’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimi sırasında izcilik yaptı. Purdue Üniversitesi’nde havacılık ve uzay mühendisliği okudu.

Kore üzerinde Amerikan Deniz Kuvvetleri pilotu olarak 78 saat uçuş yaptı. 1956 senesinde evlendi, eşinden üç çocuğu oldu. ABD uzay programına astronot olarak katılmak için başvurdu, denemelerden başarıyla geçti. Gemini 8 uçuşuyla ilk kez uzaya gitti. 20 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 ile yaptığı ay yolculuğunda aya ilk ayak basan insan oldu.

Ay üzerinde yaptığı yürüyüşte ilk dile getirdiği ve tarihe geçen cümle şudur: Bir insan için ufak, insanlık için dev bir adım. That’s one small step for [a] man, one giant leap for mankind. orijinal ses kaydı – .wav 260 kb

Bu cümlede “bir” (İngilizce: “a”) kelimesi duyulmaz, Armstrong konuşurken unutmuş yahut parazit sebebiyle silinmiş olabilir.

Armstrong 1971 senesinde NASA’dan ayrılarak Cincinnati Üniversitesi’nde çalışmaya başladı. 1979 yılına kadar uzay mühendisliği bölümünde profesör olarak çalışmıştır. 1985’ten 1986’ya kadar Uluslararası Uzay Komisyonu’nda hizmet vermiştir. 1986 senesinde Challenger kazasının araştırma komisyonuna başkan yardımcısı olarak atandı.

7 Ağustos 2012 tarihinde tıkanan kalp damarlarının açılması için ameliyat olan Neil Armstrong, 25 Ağustos 2012 tarihinde öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.