Nedim Otyam Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
211
Nedim Otyam Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Nedim Otyam Kimdir? Biyografisi, bölümünde Nedim Otyam Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Nedim Otyam Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Nedim Otyam Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Nedim Otyam

Nedim Otyam, 1919 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. Ankara Devlet Konservatuarı’nın trompet dalını 1942’de bitirdi ve Cumhurbaşkanlığı Filarmoni Orkestrası’nda görev yapmaya başladı. Bir yandan da koro yönetmenliği yapan Nedim Otyam, Ankara Radyosu Çocuk Korosu’nu ve Ankara Halkevi’nin orkestrasını ve korosunu yönetti.


Nedim Otyam, 1950 senesinde İstanbul’a yerleşti. 1952’de Barbaros Film şirketini kurdu ve Türkiye’de yapımı gerçekleştirilen filmlere orkestra müziği desteği verdi. Bu alanda çalışma yapan ilk Türk bestecisi oldu.

Aralarında Karanlıkta Uyuyanlar, İsyancılar, Seyyit Han ve Kaçıklık Diploması’nın da olduğu 100’den fazla filmin müziğini besteledi. 1952 senesinde, Türk sinemasında toprak ağalığı konusunu işleyen ilk film olan Toprak’ın yönetmen ve yapımcılığını üstlendi.


Nedim Otyam, 1974-1984 senelerı içinde İstanbul Belediye Konservatuarı’nın müdürlüğünü üstlendi. Bu zamanda konservatuar’ın Sultanahmet’ten Kadıköy’deki Hal Binası’na taşınmasını ve bu mekanın bir müzik okuluna uyarlanmasını sağlamıştır. 1976’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünde “Film Müziği” dersleri vermeye başladı; 1986 senesinde emekliye ayrıldı.

Nedim Otyam’ın Sanay Otyam ile evliliğinden olan Ali Otyam adında bir oğlu mevcuttur. 
Nedim Otyam, 6 Mart 2008 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Kabri, İçerenköy Mezarlığı’ndadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.