Necdet Tosun Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
127
Necdet Tosun Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Necdet Tosun Kimdir? Biyografisi, bölümünde Necdet Tosun Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Necdet Tosun Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Necdet Tosun Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Necdet Tosun

Necdet Tosun, 3 Ağustos 1926 senesinde Balıkesir’in Burhaniye beldesinde dünyaya geldi. Lokantacılık, leblebicilik yapan ve en son terzide çalışırken, çekim için Burhaniye’ye gelen bir film ekibinin dikkatini Necdet Tosun’un fiziği çeker, İstanbul’a davet edilmesi üzerine sanat yaşamına başlar. Burhaniye’li olan sanatçı 400’e civarında filmde rol aldı. Birçok filmde, şişman güleryüzlü “aşçı” rolünü oynadığı sevecen tipiyle seyircinin sempatisini elde etmiştir.

Aynı zamanda çok çalışkan olan Necdet Tosun’un sinemada senelerca başarılı olmasını bu iki unsur sağlar. Necdet Tosun, sinemada siyah-beyaz döneme ve bundan dolayı Türk sinemasının komedi filmlerine damgasını vurur.


Erdal Tosun ve Gürdal Tosun isimli iki oğlu olan Necdet Tosun, iş dolayısı ile Almanya’ya gittiğinde geçirdiği bir trafik kazası sonucu, İstanbul’a getirildikten 13 gün sonra, 10 mayıs 1975 tarihinde vefat etti.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.