Nazan Öncel Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
92
Nazan Öncel Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Nazan Öncel Kimdir? Biyografisi, bölümünde Nazan Öncel Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Nazan Öncel Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Nazan Öncel Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Nazan Öncel

Nazan Öncel, 6 Şubat 1956 senesinde İzmir / Karşıyaka’da dünyaya geldi. Kameralarla ilk defa 1961 senesinde ilk ve tek sinema filmi olan “Acı Tesadüf”te çocuk yıldız olarak tanışmıştır. Edebiyat damarını babası Muzaffer Bey’den alırken, notayı altı yaşındayken annesi Raziye Hanım’dan öğrenmiş olması, ortaokul senelerında gitar çalıp, şarkı söylemesinde büyük yardımı olmuştur.

Nazan Öncel, Ortaokul eğitimini sürdürirken mezun olduğu Zafer İlkokul’unun sene sonu kutlamalarına katılması için okul müdüründen davet aldığında, kara önlüğü yerine annesinin özel olarak diktiği elbiseyi giyerek, solo mandolin çalmıştır.


İlk sahne tecrübelerini, 1969’da Kervanlar Orkestrası’yla, üç yıl süren birlikteliğinde yaşarken, 1971’de 15 yaşında kurduğu Çılgınlar grubuyla birlikte düğün salonlarında ve festivallerde şarkı söylemiştir.1975’de İzmir Radyosu’nun gerçekleştirdiği bir şarkı müsabakasında “Annem” isimli bestesiyle katılarak birincilik elde etmiştir. 1978’de İstanbul’da ilk 45’lik kaydını gerçekleştirmiştir. Necdet Koyutürk Orkestrası eşliğinde dile getirdiği “Sana Kul Köle Olmuştum” (söz: Erdener Koyutürk, müzik: Özdener Koyutürk) şarkısı radyo ve televizyonda ilgi toplamıştır. Artık televizyona eskisinden daha çok çıkabiliyor, basında adından övgüyle söz ediliyordur. O günlerde pop müzikten piyanist şarkıcılar dönemine geçiş sırasında çıkardığı ilk Long Play’i olan “Yağmur Duası” 1982’de yayınlanmıştır. Bu plakta, dönemin bi hayli beğeni alan arabesk ve alaturka şarkılarının yanında, özgün bestelerine de yer vermiştir. Öncel, 80’li seneler boyunca çeşitli kentlerin otel ve bölgesellerinde program yaparken hem bu plağın acemiliğini üzerinden atmış, hem de kendi şarkılarını yazmaya giden yolda mesafe kat etmiştir. Nazan Öncel’in tümü kendi kaleminden çıkan şarkılardan bir araya gelen “Bir Hadise Var” albümü, Türkiye’de pop müziğin iyiden iyiye yaygınlaştığı 1992’de çıkmıştır. Karlı bir kış gününde Kurtuluş’ta bodrum katındaki evinde bir şarkı yazmıştır: “Gitme Kal Bu şehirde.” İşte bizi hüzün duvarlarına çarptıran, müptelası bulunacağımızı anladığımız şarkıdır bu. Aynı Nakarat’la yarısı bayat yarısı hayat diyerek mizah gücünün zenginliğinin farkına varmışızdır hep birlikte. Artık sahiden ‘Bir Hadise Var’dır ve hadisenin adı Nazan Öncel’dir. “Aynı Nakarat”, “Gitme Kal Bu Şehirde, “Âşık Değilim Olabilirim”, “Nokta Nokta” ve “Leylim Yar” gibi şarkılar 90’lı senelerın önemli pop klasikleri içinde yerini alırken, popüler müzik ilk defa kendi dilini oluşturmuş önemli bir şarkı yazarıyla tanışmıştır. Daha sonra 1994’te “Aşk Beklemez” (Börekler Açarım), “Geceler Kara Tren”, “Ben Böyle Aşk Görmedim”, “Dillere Düşeceğiz Seninle” gibi şarkılarla dinleyicisinin kalbini bir kere daha kazandığı “Ben Böyle Aşk Görmedim” albümünü yayınlayan sanatçının “Börekler Açarım” şarkısı radyocular aracılığıyla Türkiye’nin ilk anonim pop şarkısı olarak kabul edilmiştir.

Unplugged bir folk-rock albümü olan ve 1995’te çıkan “Göç”, Nazan Öncel’i pop dünyasından biraz uzaklaştırarak “şarkı yazarlığı” geleneğinin bir temsilcisi haline getirmiştir. “Gidelim Buralardan”, “Sen Beni Öldürüyorsun”, “Bir Şarkı Tut”, “Çocuk Kalbim”, ve tabi ki “Göç” sözlerdeki lirik ve sade yapıyla albümün en bi hayli beğeni alan şarkıları olmuştur. Çek Cumhuriyetlerine kadar uzanan “Göç” günlerce Çek radyolarında terennüm etmiş yegâne güzelliğimizdir bize yaşattığı. Yegâne diye adlandırılan albümdür bu kara parçasında. Ve ıssız adaya giderken yanımıza alacağımız üç önemli şeyden biri bile ilan edilir dinleyicisi aracılığıyla. “Göç” artık ıssız adaların albümüdür.

1996’daki “Sokak Kızı” elektrogitar ve elektro bağlamanın başrolde olduğu bir rock albümüydü. Bu albümle birlikte O artık Sokak Kızı’mızdı ve uzun yıllardan sonra elektro bağlamayı yeni kuşaklarla tanıştırandı. “Erkekler De Yanar”, “Bırak Seveyim Rahat Edeyim”, “Ben Sokak Kızıyım” ve “A Bu Hayat”ın başarısı yapımcıların rock müziğinde güven tazelemelerini sağlamış, genç rock müzisyenlere kapıları açtırmıştır.

1999 ürünü olan “Demir Leblebi” albümüyse “Âşıklar Parkı”, “Bu Havada Gidilmez”, “Zor Dünya” şarkıları video klipleriyle ilgi görüp sevilirken, “Sokarım Politikana” ve “Demirden Leblebi” medyanın tutucu kesimlerinin tepkisini çekmiştir. Zaman içinde gelmiş geçmiş en sert, en cesur ve memlekete eşik atlatan albüm olarak nitelenmiştir. Bir istisna olarak, 2003 senesinde Ahmet Kaya anısına yayına giren “Dinle Sevgili Ülkem” albümünde, Attila İlhan / Ahmet Kaya eseri “Mahur” u yorumlamıştır.

“Yan Yana Fotoğraf Çektirelim” Türkiye’de 2004 senesinin en bi hayli beğeni alan albümlerinden biridir. “Hay Hay”, “Nereye Böyle”, “Hokka”, “Gül Pansiyon”, “Ukala Dümbeleği” ve “Otomobil” radyoların gözdesi olurken şimdiye kadar bir çok ödülün de sahibi olmuş, verdiği bestelerle sanatçı dostlarını listelerin en tepesine taşımıştır. Bilhassa “Of Of” ‘Hüp’ ve ‘Dudu’ Türkiye’de olduğu kadar Avrupa, Orta Doğu ve Rusya’da büyük ses getirmiş eserleridir. İbrahim Tatlıses’in seslendirdiği Tamam Aşkım da yine Orta Doğu’da çok sevilmiş, eserlerini seslendiren sanatçıları listelerin en tepesine taşımıştır. Kutluğ Ataman’ın yönetmenliğinde çekilen İki Genç Kız filminde ‘Yan Yana Fotoğraf Çektirelim’ albümünden dört şarkısı yer almış bestelerdir. Bu şarkılardan “Hayat Güzelmiş” bir şarkının sinemaya kattığı gerçeklik duygusunu kuvvetle yansıtmıştır. “Göç, Sokak Kızı ve Demir Leblebi” 2005 senesinde “Bir Şarkı Tut” adı altında orijinal halleriyle yapımcı firma aracılığıyla ‘üçü bir yerde’ olarak sevenleriyle buluşturulmuştur. Kendisi her ne kadar “ödevimi yerine getirdim,” dese de dinleyicisine gerçek bir iyilik yapmış ve başucu albümü olarak en bi hayli beğeni alan albümler içinde yerini çoktan almıştır bile. Bu zamanda Eserlerine Uluslar arası yapım şirketleri de yer vermiştir. Hay Hay şarkısı Oriental Garden Volum3’de yer alırken Atıyosun ve Dudu Putumayo World Music etiketiyle Turkish Groove adı altında Groove serisinde yer almıştır.

Avrupa Müzik’le yollarının kesiştiği 2006 senesinde “7’n Bitirdin” albümüyle dinleyicisini selamlamış, “Aşkım Baksana Bana” radyolarda çalmaya başladığı gün listelere bir numaradan girerek sekiz hafta boyunca zirvede kalmıştır. İnternet’te en fazla tıklanan, indirilen ilk şarkı olurken ‘Omzumda Ağla ve 7’n Bitirdin’le birlikte Nazan klasikleri arasına girmiştir. 2008’de müzisyen Hamit Ündaş’a destek verdiği Janti albümünün prodüktörlüğünü üstlenmiş, ‘Tuttum Bırakmam’ ve ‘Ağlamaya Devam’ şarkılarında Janti’yle birlikte düet yapmıştır.

2009’un ilk albümü olarak elimize aldığımız Hatırına Sustum’un iki güzel sürprizi var:

Orhan Pamuk’un son başyapıtı Masumiyet Müzesi’ne armağan edilen Canım Benim Nasılsın bestesiyle, R.E.M, Madonna, Garbage, Smashing Pumpkins gibi birden fazla grup ve sanatçıyla çalmış, söylemiş bir müzisyen olan Vic Chesnutt’ın gitarıyla eşlik ettiği Seni Bugün Görmem Lazım.

Demirden Leblebi, Leyla gibi gözü pek, sağduyulu, tabuları yıkmayı amacında olan şarkılarını yazmayı sürdürmüş bir şarkı yazarı, yorumcu ve müzisyenin albümü olan Hatırına Sustum ağır roman tadındaki kuvvetli repertuar ve düzenlemelerle hayatla yüzleştiriyor dinleyicisini. Kapak fotoğrafında ağzındaki fermuarla konuşamayan dilsiz toplumların sesini temsil eden sanatçının bu albümünü ister gözlerinizi kapatıp, ister bir sevgiliyle dans ederek dinleyebilirsiniz.

2008’in sonunda Güldünya projesine destek vermek maksadıyla “Leyla”yı yazmış ve söylemiştir.

Quickstar Productions aracılığıyla hazırlanan ve şimdilerde bilinen bir nasıl tedavi edileceği olmayan Primary Sclerosing Cholangitis (Birincil Sklerozan Kolanjit)hastalığına dikkat çekmek için hazırlanan “Rock 4 Life” albüm serisi, 27. toplamasına Nazan Öncel‘i de dâhil etti. Bir karaciğer hastalığı olan bu kondisyon, hastaya karaciğer naklinden başka bir çözüm bırakmıyor. www.pscpartners.org adresinden bu hastalıkla alakalı bilgi edinmeye ve bağış yapmaya çağıran “Rock 4 Life”organizasyonu ise daha kapsamlı çaplı bir etki yaratmak için çeşitli ülkelerden topladığı şarkılarla hazırladığı, bu albümde sözü, bestesi ve yorumu Nazan Öncel’e ait olan “Hatırına Sustum”a yer vermiştir. “Nazan Öncel” Brezilya, İtalya, Yunanistan, Arjantin, Avusturya, Japonya gibi ülkelerin en ünlü sanatçıları içindedır.

En son sanatçı 27 Nisan.2010’da ilk single’ı olan “Tuttum Bırakmam”ı çıkarmıştır. Video klibi siyah – beyazın kardeşliğinde çekilmiş olan bu klipde üç müzisyeni aynı piyanoya oturtarak ve başrolünü İskender Paydaş, Janti ve Tolga Kılıç’a vererek müzisyen dostlarına bunun bunun yanında destek olmuştur.

DMC ile yaptığı bu anlaşmaya 2011 Haziran’ında çıkardığı Hayvan ile devam etmiştir.

Serkan Öncel sanatçının tek çocuğudur.

Diskografi

Canın İsterse 1975 TRT Televizyonlarına çıkmaya hak kazandığı ilk şarkı
Yalnız Kalpler 1975 TRT Emisyonu
Sana Kul Köle Olmuştum 1978 (45’lik) Melodi Plak
Neden 1981 Eurovision Yarışma bandı (ilk on beş)
Bir Zamanlar 1981 TRT Emisyonu
Bizden Sesler 1981 (Complation) Liste Başı Kasetçilik
Hırçın Kız 1982 Eurovision Yarışma bandı (ilk on beş)
Yağmur Duası1982 (L.P. Uzun Çalar) Tempo Plak
Bir Hadise Var 1992 (Albüm) Yaşar Plak
Ben Böyle Aşk Görmedim 1994 (Albüm) Yaşar Plak
Göç 1995 (Albüm) Naz Müzik
Sokak Kızı 1996 (Albüm) Raks Müzik
Demir Leblebi 1999 (Albüm) Mert Müzik
Yan Yana Fotoğraf Çektirelim 2004 (Albüm) Hitt Müzik
Bir Şarkı Tut 2005 (3’lü Albüm) Seyhan Müzik
7’n Bitirdin 2006 (Albüm) Avrupa Müzik
Hatırına Sustum 2009 (Albüm) Avrupa Müzik
Tuttum Bırakmam 2010 (Single) DMC
Hayvan 2011 (Album) DMC
Hayvan’a Remix 2012 DMC

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.