Natuk Baytan nereli? Natuk Baytan kaç yaşında vefat etti?, nereli, kaç yaşında?

15.01.2022
154
Natuk Baytan nereli? Natuk Baytan kaç yaşında vefat etti?, nereli, kaç yaşında?

Natuk Baytan nereli? Natuk Baytan kaç yaşında vefat etti?, biyografi sitemizde Natuk Baytan nereli? Natuk Baytan kaç yaşında vefat etti? ile alakalı biyografi yazısı hazırladık. Natuk Baytan nereli? Natuk Baytan kaç yaşında vefat etti? kaç yaşında?, Natuk Baytan nereli? Natuk Baytan kaç yaşında vefat etti? memleketi neresi, Natuk Baytan nereli? Natuk Baytan kaç yaşında vefat etti? evi nerede, Natuk Baytan nereli? Natuk Baytan kaç yaşında vefat etti? nereli, Natuk Baytan nereli? Natuk Baytan kaç yaşında vefat etti? instagram, Natuk Baytan nereli? Natuk Baytan kaç yaşında vefat etti? ile alakalı her detay yazımızda..

Natuk Baytan nereli? Natuk Baytan kaç yaşında vefat etti? Biyografi

Natuk Baytan nereli? Natuk Baytan kimdir? Türk Sinemasında genelde karakterler ve replikleri ön plana çıkmıştır. Bugün ülkemizde hiç kimse Natuk Baytan filmi demez. Şaban filmi der. Bunun temel nedeni ise yarattığı kuvvetli karakterlerin kendi isminin önüne bile geçmesidir. Bu noktada bu büyük bir başarı. Natuk Baytan filmleri milyonlarca insan aracılığıyla beğeni ile izlendi. Natuk Baytan oynadığı filmler içinde unutulmayan Şaban filmlerinde mafya babasını oynadı.

Natuk Baytan yönetmen ve senarist. Natuk Baytan karakterleri bugün Türk sinemasının yaşayan efsaneleri. Natuk Baytan yaşamı Türkiye’nin en önemli dönemlerinde kalemi ile Türk insanını güldürebilmiştir. Natuk Baytan Kemal Sunal filmleri ile özdeşleşmiştir. Natuk Baytan sineması Tür sinemasında ayrı bir boyuta sahip.

Natuk Baytan Hale Soygazi ve daha birden fazla sinema güzeli ile bir araya gelmiştir. Natuk Baytan üzerine çok şey yazılıp çizildi. Hakkında ve yaşamında kim olduğu araştırıldı. Aile kökenine bakıldı.

Natuk Baytan Ermeni mi? Sorusu çok soruldu.  Peki, güldürü ustalarının hayat verdiği sinemaların mimarı Natuk Baytan kim?

Natuk Baytan yaşamı ve biyografisi

5 Temmuz 1925  tarihinde Manisa’da dünyaya gözlerini açtı. Çocukluğu Manisa’da geçti. Üniversiteye hazırlanarak İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nü kazandı. Aynı biçimde İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden mezun oldu.

Natuk Baytan için takvimler 1961 yılını gösterdiğinde Karanlıkta Yaşayanlar filmi ile ilk defa yönetmen koltuğuna oturdu. O vakitlerda fantastik filmlere imza atarak adını duyurmayı başardı. Hacı Murat, Fantoma, Kara Murat, Malkoçoğlu gibi fantastik filmleri Türk sinemasına kazandıran isim olmuştur. Güldürü ustası Kemal Sunal filmlerine imza atan usata sanatçılardan biridir Natuk Baytan.

Natuk Baytan’ın Kemal Sunal filmleri daha gülünç!

“Natuk Baytan’ın çektiği Kemal Sunal filmleri diğer yönetmenlerin Kemal Sunal filmlerinden daha gülünç olduğu döneme denk gelir. Korkusuz Korkak, 7 Bela Hüsnü, Sakar Şakir, Atla Gel Şaban, Üç Kağıtçı ve Sahte Kabadayı bu dönemin yapıtları içinde bulunmaktadır. Bu Filmlerin ortak özellikleri Gardrop Fuat, Gaddar Kerim, Ayı Abbas, Dikiş tutmaz Sabri gibi enteresan lakaplı karakterlerin bulunmasıdır. Bilhassa Atla Gel Şaban’daki absürtlük o dönem Ferhan Şensoy ürünlerinde görülebilmiş orijinalliktedir.”

“Kemal Sunal,Natuk Baytan’dan çok etkilenmiştir. Belki de Kemal Sunal’ın çizgisini değiştiren, Natuk Baytan’ın ölümü olmuştur. Onun ölümü sonrası Kemal Sunal daha ciddi rollerde yer alarak eski çizgisinden uzaklaşmıştır. Son günlerinde televizyon dizileri yönetmenliği de yapmıştır.”

“Bunlardan en başarılısı Duvardaki Kan adlı dizidir. Natuk Baytan Hayatı boyunca 81 film yönetmiştir. Avrupada ismi Natuk Baitan olarak okunmaktadır. 1986 senesinde İstanbul’da Vefat etmiştir. Anısına 2007 senesinde Natuk Baytan Belgeseli çekilmiştir. Bu belgeselde Cüneyt Arkın ve Türker İnanoğlu gibi önemli isimler yer almıştır.”

Kendisine solunum yetmezliği teşhisi konuldu. Natuk Baytan ölüm nedeni kanser olarak belirlendi. Natuk Baytan mezarı sevenleri ile dolup taştı. Natuk Baytan cenazesi 1986 senesinde tüm sevenleri ile birlikte sonsuza uğurlandı. Bugün adına belgeseller ve Natuk Baytan parkı ismi yaşatılmaktadır.

Natuk Baytan Fotoğrafları

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.