Mustafa Varank Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

13.09.2021
432
Mustafa Varank Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

Mustafa Varank Kimdir?, biyografi bölümümüzde Mustafa Varank Kimdir? başlığı ile karşınızdayız. Mustafa Varank Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Mustafa Varank Kimdir? – Kaç Yaşındadır? – Memleketi Neresi

(0) (0)
Ad Soyad Mustafa Varank
Meslek Siyasetçi
Yaşı 45 (1976-01-01)
Boyu
Burcu Oğlak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Yüksek Lisans
Eşi Esra Varank
Sevgilisi
Doğum Yeri Trabzon

Mustafa Varank Kimdir? Biyografi

Mustafa Varank, 1976 senesinde Trabzon’un Of beldesinde dünyaya gelmiştir. İlköğretim eğitimini İstanbul’da Yedikule İlkokulu’nda, orta öğretim eğitimini İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamlamıştır.  

Yüksek öğretim eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde okumayı tercih eden Mustafa Varank, okulundan başarıyla da mezun olmuştur.  

Mezuniyetinin sonrasında 1999 senesinde eğitim hayatına devam etmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmiş ve İndiana Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisans yapmıştır. Aynı zamanda Florida Üniversitesi’nde uzman olan Varank, İndiana Üniversitesi Pervasive Teknoloji Enstitüsü’nde de araştırma görevlisi ve sistem yöneticisi olarak görev almıştır.  

Ayrıca Florida Eyaletinde bulunan Tallahassee Community College’da ağ hizmetleri teknolojileri alanında da eğitim alarak kendini geliştirmiştir.  

Amerika’daki eğitimini 2005 senesinde bitirdiktan sonra, Türkiye’ye geri dönmüş ve siyasete atılmıştır. Başbakanlıkta vazifeye başlayan Mustafa Varank, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak seçilişinin sonrasında ise 2014 senesinde ‘Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı’ görevini üstlenmiştir.  

Büyükelçi unvanını 2016 senesinde almasının sonrasında, 2018 Genel Seçimleri sonrasında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kurulmuş olan 66. Hükümette, Faruk Özlü’den 10 Temmuz 2018 tarihinde ‘Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ görevini devralmıştır.  

Mustafa Varank, Esra Varank ile dünya evine girmiş ve bu evlilikten iki de çocuk sahibi olmuştur.  

18 Aralık 2020 Cuma 13:29
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.