Mustafa Miyasoğlu Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
376
Mustafa Miyasoğlu Kimdir? Biyografi Sayfası

Mustafa Miyasoğlu Kimdir? Biyografi, bölümünde Mustafa Miyasoğlu Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Mustafa Miyasoğlu Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Mustafa Miyasoğlu Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Mustafa Miyasoğlu

Mustafa Miyasoğlu, 1946 senesinde Kayseri’de dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini bu şehirde bitirdiktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu.

Liselerde 10 yıl öğretmenlik, üniversitede de 12 yıl okutmanlık yapan Mustafa Miyasoğlu, 1988-1992 senelerı içinde Pakistan’ın İslamabad şehrindeki yabancı diller enstitüsünde yardımcı profesör ünvanıyla vazifelendirildi.

Şiirin yanında deneme, hikaye, tiyatro ve roman türlerinde eser veren Miyasoğlu, birden fazla dergi ve gazetede kültür sanat yazıları paylaşımı yaptı, şiir ve romanlarıyla ödüller kazandı.


Milli Kültür Vakfı özel armağanını kazanan “Hicret Destanı” adlı şiiri Dr. Muhammed Harb aracılığıyla Arapça’ya çevrilen Miyasoğlu’nun başka şiir ve hikayelerinin İngilizce, Arapça ve Urduca çevirileri yurtdışında yayınlandı.
Samsun, Ankara ve Kahire üniversitelerinde eserleri üzerine tezler hazırlanan Mustafa Miyasoğlu’nun şiir ve yazıları Filiz, Hisar, Türk Edebiyatı, Edebiyat, Mavera, Milli Gençlik, Yeni Sanat, Sedir dergilerinde paylaşımı yaptı.

Mustafa Miyasoğlu, beyninde bir araya gelen beyin tümörü nedeniye 1 Ağustos 2013 tarihinde vefat etti.

Suffe Yayınlarını kurarak Suffe Kültür Yıllığı’nı yayınlamaya başlayan Miyasoğlu’nun bazı eserleri;

Şiirleri
Rüya Çağrısı
Devran
Hicret Destanı
Şiirler ve Bir Gülü Andıkça
Romanları

Kaybolmuş Günler
Dönemeç
Güzel Ölüm
Bir Aşk Serüveni
Hikayeleri
Geçmiş Zaman Aynası
Biyografileri
Necip Fazıl Kısakürek
Asaf Halet Çelebi
Ziya Osman Saba
Haldun Taner
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.