Mustafa İnan Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
175
Mustafa İnan Kimdir? Biyografi Sayfası

Mustafa İnan Kimdir? Biyografi, bölümünde Mustafa İnan Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Mustafa İnan Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Mustafa İnan Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Mustafa İnan

Prof. Dr. Mustafa İnan, 1911 senesinde Adana’da dünyaya geldi. Babası seyyar posta memuru Hüseyin Avni Bey, annesi Rabia Hanım’dır. Kurtuluş Savaşı’nın başlamasıyla Fransız saldırısı sonucu iki buçuk yıl kalacakları Konya’ya göç ettiler.

Kurtuluş Savaşı’nın bitmesi ile birlikte döndükleri Adana’da ilkokul ve ortaokulu bitirdi. Ortaokulun son sınıfını parasız yatılı olarak okumuştur. Yatılı okuldaki lakabı, matematiğe olan ilgisinden dolayı riyaziyeci Mustafa’dır. 1931’de yatılı okulu birincilikle bitirdi ve Teknik Üniversite’ye birincilikle girdi.

İTÜ’yü pekiyi derece ile birinci bitirdi. İsviçre’de ETH Zürih’te doktora yaptığı sıralarda orada kalıp çalışması için gelen cazip teklifleri reddetti.

Doktorasından sonra Türkiye’ye döndü ve ardından adı İstanbul Teknik Üniversitesi olarak değiştirilen Yüksek Mühendis Okulu’nda Teknik Mekanik ve Mukavemet Muallim Muavinliği’ne tayin edildi. Daha sonraları Teknik Mekanik ve Genel Mukavemet Kürsüsü başkanı, fakülte dekanı ve rektör olarak hizmet verdi. 1944 senesinde Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu Prof. Dr. Jale Ogan ile evlendi. Hüseyin adında bir çocukları oldu.

Mustafa İnan 1 Eylül 1967 tarihinde ABD, İsviçre ve Almanya’da, bilimsel ve mesleki çalışmalar gerçekleştirmek üzere 6 ay süreyle görevlendirilmişken, Türkiye’de nükseden ve anlaşılamayan hastalığı için Almanya’nın Freiburg şehrine tedavi olmak üzre gitti.

Mustafa İnan, 5 Ağustos 1967 tarihinde nasıl tedavi edileceği devam ederken vefat etti. Cenazesi, 10 Ağustos 1967 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Taşkışla Binasında yapılan merasimin sonrasında Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Bilimsel makalelerinin ve seminerlerinin bunun yanında Kızılderililer’den Arya-Daharma’ya, Düşünme Sanatına kadar bir çok konuyla ilgilenmiş, bu konularda yazılar yazmış, konferanslar vermiştir.

Vefatından 4 sene sonra TÜBİTAK Bilim Kurulu, 9 Ağustos gün ve 134 sayılı toplantısında Mustafa İnan’a 1971 TÜBİTAK Hizmet Ödülü vermeyi kararlaştırmıştır. Ayrıca İTÜ Merkez Kütüphanesineve İstanbul-Ankara içindeki bir köprüyola (viyadük) adı verilmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.