Mustafa Ceceli Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
313
Mustafa Ceceli Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Mustafa Ceceli Kimdir? Biyografisi, bölümünde Mustafa Ceceli Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Mustafa Ceceli Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Mustafa Ceceli Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Mustafa Ceceli

Mustafa Ceceli, 2 Kasım 1980 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. Müziğe olan ilgisi ailesi aracılığıyla çok ufak yaşlarında farkedildi. 6 yaşında piyano ile tanışan Ceceli’ye, almış olduğu 2 yıllık piyano eğitimi sonrası öğretmeni konservatuar eğitimi almasını önerdi.

Lise senelerında amatör olarak düzenlemeler yapmaya başladı. Üniversite sınavında Ankara Üniversitesi Veteriner Hekimliği bölümünü kazanan Mustafa Ceceli bunun yanı sıra dostlarının kurmuş olduğu bir grupta keyboard çalmaya başladı.

Bir taraftan da albüm yapmak isteyen sanatçılara demo kayıtlar hazırladı. Fakültenin 3. senesinde tekrar üniversite sınavına girerek Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nü kazandı ve Ankara’daki müzik yaşamını noktalayarak İstanbul’a geldi.


İstanbul’a gelişinin sonrasında Cenk Eren’in vokalistliğini yapan Merih Ermakastar’ın şarkılarına düzenlemeler yaparak profesyonel aranjörlük yaşamına adım attı. Piyasaya çıkan bu albümle birlikte Ozan Doğulu ile tanıştı ve o zamanda hazırlanmakta olan Kenan Doğulu’nun ‘’Demedi Deme’’ albümündeki Aklım Karıştı şarkısının düzenlemesini yaptı. Bu şarkıda yaptığı başarılı düzenleme sonrasında Sezen Aksu’ya kadar uzanan müzik yolculuğu başlamış oldu. Sezen Aksu’ya hem albümlerinde hem de sahnede eşlik etmeye başlayan Ceceli’nin imza attığı aranjeler büyük ilgi gördü. Listelerde üst sıralarda bulunan İkili Delilik, Hükümsüz ve Gidemem şarkılarını düzenledi. Aynı tarihlerde düzenlemiş olduğu Çakkıdı şarkısı Türk Pop Müziğine yeni bir soluk getirdi ve yoğun ilgi gördü. Ardından Emre Altuğ, Levent Yüksel, Hande Yener, Serdar Ortaç, Melih Görgün, Betül Demir, Murat Boz, Sıla, Hepsi ve Emel Müftüoğlu’na yaptığı aranjelerle bi hayli hızlı yükselişini sürdürdi.

Samsun Demir’den gelen teklif üzerine ENBE orkestrası albümünde konuk sanatçı olarak, Sezen Aksu’ya ait olan “Unutamam“ adlı şarkıyı seslendirdi. Şarkı 35. Altın Kelebek “En İyi Çıkış Yapan Solist’’ ve Power Türk Video Müzik Ödülleri “En İyi Çıkış Yapan Video Klip” ödüllerini aldı. Bu şarkıdaki etkileyici yorumuyla solistlik kariyeri de başlamış oldu. 2008 senesinde Uzay heparı anısına çıkarılan ‘Uzay Heparı Sonsuza’ albümünde önceden Aşkın Nur Yengi’nin yorumladığı,söz ve müziği Sezen Aksu’ya ait olan ‘karanfil’ adlı parçayı seslendirdi ve klip çekti. “Limon Çiçekleri” isimli ilk single çalısması 14 Temmuz 2009’da DMC etiketiyle piyasaya çıktı. Şarkı, müzik listelerinde 1 numaraya yükseldi ve yayın kuruluşları aracılığıyla tertip edilen birden fazla oylamada yılın en iyi single ödülünü aldı. Yaklasık iki yıl süren çalışma sonrasında 20 Kasım 2009 tarihinde ilk solo albümü ile müzik marketlerdeki yerini aldı. 16.Kral TV Müzik ödülleri gecesinde ‘’En İyi Erkek Sanatçı’’ ve ‘’En İyi Albüm’’ ödüllerine layık görüldü. Bu ödüller sonrası, Magazin Gazetecileri Derneği aracılığıyla tertip edilen gecede ‘’Hastalıkta Sağlıkta’’ isimli şarkısıyla ‘’Yılın En İyi Çıkış Yapan Şarkısı’’ ödülünü aldı. Hürriyet Gazetesi aracılığıyla tertip edilen 37. Altın Kelebek Ödülleri gecesinde ‘’En İyi Çıkış Yapan Sanatçı’’ ödülüne layık görüldü. Profesyonel olarak aranjörlük yaşamına da devam eden Mustafa Ceceli son kez; Sertab Erener, Tarkan, Ajda Pekkan ve Aşkın Nur Yengi ile çalıştı. EnBe Orkestrası Kalbim albümünde yer aldı. Albümde seslendirdiği 2 şarkı ‘Eksik’ ve ‘Yağmur Ağlıyor’ yoğun ilgi gördü. ‘Eksik’ şarkısı Mustafa Ceceli / Elvan Günaydın düeti olarak dinleyicisiyle buluştu. Mayıs-Haziran aylarında ‘Eksik’ şarkısının ‘Remixes’ albümü satışa sunuldu.

2 Nisan 2012 Pazartesi günü yeni albümü ‘ES’ i müzik piyasasına sundu ve ilk video klibini de albümle aynı adı taşıyan ‘Es’ adlı şarkıya Murad Küçük yönetmenliğinde çekti.İkinci video klibini ise ‘Bir Yanlış Kaç Doğru’ adlı şarkısına çekti.Ağustos 2012’de ise es albümü parçalarının ve iki yeni yeni parçanın olduğu Es Remixes albümünü çıkardı.Albümdeki Sezen Aksu parçası olan Bir Zamanlar Deli Gönlüm isimli şarkıya klip çekti.Ayrıca Sevgilim parçasına da dostları ve müzisyen dostlarıyla bir klip çekti.Bugünlerde ise Oyun Olmazdı Aşkla şarkısına Emre Aydın yönetmenliğinde bir klip çekiyor.


Albümleri

Mustafa Ceceli (albüm) (2009)
Limon Çiçekleri (2009)
Hastalıkta Sağlıkta (2010)
Mustafa Ceceli Remix (2010)
Es (Albüm) (2012)
Es Remixes (2012)
5. Yıl Albümü(2012)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.