Murat Soydan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
216
Murat Soydan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Murat Soydan Kimdir? Biyografisi, bölümünde Murat Soydan Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Murat Soydan Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Murat Soydan Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Murat Soydan

Murat Soydan (Rüçhan Tercan), 2 Ekim 1940 senesinde Lüleburgaz’da dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi ise Edirne’de okuyan Murat Soydan, üniversite için İstanbul’a geldi. İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken öte yandan da İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi. Aynı zamanda üniversite tahsili sırasında Tekel’de memurluk yaptı.

Murat Soydan, askerliğini yedek subay olarak yaptıktan sonra 1966 senesinde Perde mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinemaya geçti.

Sinemaya 1966 senesinde Kolsuz Kahraman adlı filmle başlayan Murat Soydan, yüzlerce filmde rol aldı. 1972 senesinde Atıf Yılmaz’ın yönettiği Zulüm adlı filmde Türkan Şoray ve Kartal Tibet ile birlikte rol alan Murat Soydan, filmde oynadığı Kerim kişiliği ile 9. Antalya Film Şenliği’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Birçok filmde Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit ile başrolü paylaşan Murat Soydan, ilerleyen yaşına rağmen halen aktif olarak oyunculuğa sürdürmektedir.

Uğurgül Tercan ile evli olan Murat Soydan’ın Ali Tercan, Mehmet Tercan ve Mehveş Tercan adında 3 çocuğu mevcuttur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.