Murat Göğebakan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
87
Murat Göğebakan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Murat Göğebakan Kimdir? Biyografisi, bölümünde Murat Göğebakan Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Murat Göğebakan Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Murat Göğebakan Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Murat Göğebakan

Murat Göğebakan, 9 Ekim 1968 senesinde Adana’da dünyaya geldi. Murat Göğebakan’ın Anne ve babası Almanveya çalışmakta olduğundan 7 yaşına kadar sürekli olarak Adana-Almanya içinde yaşamak zorunda kaldı.

İlk, orta ve lise öğrenimini Adana da bitirdi. Ardından 1986 senesinde Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarına girdi, bitirdiğı üniversite eğitiminden sonra da Çukurova Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak yer aldı.

Bu senelerda dergah eğitimi aldı, gitar dersleri verdi ve bar çalışmaları yaptı. 1995 yılına kadar Adana’da yaşadı. İlk evliliğini genç yaşlarda yapan Murat Göğebakan ın bu evlilikten Bülent isminde bir çocuğu mevcuttur.

1995 senesinde, hayallerini gerçekleştirmek ve bir albüm çıkarmak için İstanbul’a geldi. Yaşadığı her türlü zorluğa rağmen 1996 senesinde “Ben Sana Aşık Oldum” isimli albümünü çıkardı ve bu albümü ile büyük bir çıkış yaptı. Kral TV Video Müzik Ödülleri Töreninde “Yılın şarkısı” “En kaliteli söz” “En kaliteli beste” “En kaliteli Rock” ve “En kaliteli Çıkış Yapan” kategorilerinde aday gösterildi. “En kaliteli çıkış yapan erkek sanatçı” ödülünü aldı.

Ardından Sindoma Müzik kuruldu. Bu şirketten “Sen Rahatına Bak” “Tek Suçum Seni Sevmekmiş” ve “Herkese Merhabalar” ismli albümlerini çıkardı. 2000 senesinde Sema Bekmez ile evlenen Göğebakan, 2002 senesinde çıkardığı “Ayyüzlüm” isimli albümüyle MÜYAP’ın En Çok Satan Albüm Ödüllerine layık görüldü. Ardından çıkardığı “Yaralı” ve”Sana Olan Aşkım Şahit” isimli albümleriyle başarısını ilerleten sanatçı, bu zaman zarfında “Hasan’dan Olma Hatice’den Doğma Murat Göğebakan” isimli bir de kitap (ISBN 9-758-82361-2) çıkardı. 2010 senesinde kan kanserine yakalanan Murat Göğebakan, zaman içinde hastalığını yenmiş ve müzik yaşamına devam etmiştir. 2010 senesinde Aşıklar yolu adlı albümle istediği ilgiyi göremese de, 2012 Mart ayında çıkardığı Aşkın Gözyaşları adlı albümle sevenlerinin beğenisini kazanmayı hedeflemiştir. Albüm çıkış parçası ve klibi Vurgunum adlı parçaya çekilmiştir. Sevenleri ona ‘Ağabey’ diye hitap etmektedir. Murat Göğebakan kendisine Sevgi Adamı lakabını takmıştır ve öyle tanınır.

Göğebakan; Erkin Koray, Cem Karaca, Edip Akbayram, Barış Manço, Deep Purple ve Led Zeplin gibi isimlerden etkilendiğini belirtmiştir.


Albümleri

Ben Sana Aşık Oldum (1997)
Sen Rahatına Bak (1998)
Tek Suçum Seni Sevmekmiş (1999)
Herkese Merhabalar (2000)
Sindomax (2000)
Ay yüzlüm (2002)
Yaralı (2004)
Aynı Mahallenin Çocukları (2004)
Sana Olan Aşkım Şahit (2005)
Geçmişten Geleceğe Yunus Emre (2005)
Sevgiliye (2007)
Bahar (2007)
Aşıklar Yolu (2010)
Aşkın Gözyaşları (2012)
Web Sitesi: muratgogebakan.com.tr
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.