Muazzez Ersoy Kimdir Biyografisi ve Hayatı

30.09.2021
485
Muazzez Ersoy Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Muazzez Ersoy Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Muazzez Ersoy Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Muazzez Ersoy Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Muazzez Ersoy Kimdir? Biyografisi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Muazzez Ersoy Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Klasik Türk müziğinin usta isimlerinden birisi Muazzez Ersoy’dur. Peki Muazzez Ersoy kimdir? takipçilerinin alakayla takip ettiği fakat son senelerda çeşitli tartışmalarla adından söz ettiren Muazzez Ersoy Nerelidir? Öncelikle Muazzez Ersoy’un gerçek ismi Hatice Yıldız Levent’tir. Muazzez Ersoy sahne adıdır. Muazzez Ersoy Kaç Yaşındadır? diye merak edenler için Ersoy, 9 Ağustos 1958 tarihinde Kasımpaşa’da dünyaya gelmiştir.


Muazzez Ersoy Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Dolayısıyla Muazzez Ersoy nerelidir şeklindeki bir soruya Kasımpaşalı olarak yanıt verebiliriz. Babası Yaşar Levent dolmuş şoförü, annesi Fatma Levent tütün fabrikası işçisidir. Ersoy’un çocukluğu ve gençlik senelerı Kasımpaşa’da geçmiş, ortaokulu bitirdikten sonra müzik dersleri almaya başlamıştır. Çeşitli hocalardan dersler almaya devam ederken bunun yanı sıra tezgahtarlık yapmış, eğitimi için gerekli parayı bu yolla temin etmiştir. 1974 senesinde, daha 16 yaşındayken evlenmiş ve iki yıl süren bu evlilikten Ender isminde bir oğlu dünyaya gelmiştir. Bu evlilik bittikten sonra tekrar müzik derslerine devam etmiş, çeşitli müzik hocalarından dersler almayı sürdürmüştür.


Muazzez Ersoy’un Rekorlar Kıran Albümleri

Muazzez Ersoy müzik kariyerine ilk kez 1982 senesinde İstanbul Pembe Köşk Gazinosunda başlamış, assolist olarak sahne almıştır. 1985 senesinde TRT radyosunun açmış olduğu yarışmaya katılmış; fakat kazanamamıştır. 1989 senesinde TRT Ankara Radyosu şeflerinden Cahit Ünyaylar’dan müzik dersleri almaya başlayan Muazzez Ersoy 1990 senesinde ön denetimlerden geçmiş ve TRT ekranlarında dinleyici ve seyircilerle buluşmaya başlamış, üç yıl boyunca Kültür Bakanlığı Devlet Korosu Solisti olarak çalışmıştır. İlk albümü Seven Olmaz Ki’yi 1991 senesinde çıkarmış, ikinci albümü Her şeyim Sensin’i 1992 senesinde dileyicileriyle buluşturmuştur. 1993 senesinde Raks Müzik ile anlaşarak aynı yıl Sizi Seviyorum adlı albümünü çıkarmış, bu albüm büyük başarı elde etmiştir. Sizi Seviyorum albümünün başarısında Selçuk Tekay, Ali İhsan Kısaç gibi sanatçıların da büyük payı mevcuttur.

Muazzez Ersoy 1995 senesinde paylaşımı yaptığı Nostalji 1 adlı albümüyle müzikseverlerin büyük ilgisini çekmiş ve taçsız kraliçe olarak anılmaya başlamıştır. Nostaljik parçaları yeniden yorumlayarak bu alanda bir ilke imza atmış ve büyük yankı uyandırmıştır. Tüm ülkede albüm satış rekorları kırmıştır. Ersoy yakaladığı bu başarıyı 1996 senesinde Nostalji 2, 1997 senesinde Nostalji 3 albümlerinde de sürdürmiştir. Ardından Nostalji 4 ve Nostalji 5 1998 senesinde CD ve kaset olarak satışa sunulmuş, bu iki albüme armağan olarak da Nostalji 6 eklenmiştir. Üç albümün bir arada çıkarılıp birlikte satışa sunulması da müzik dünyasında bir ilk olmuş, ilk defa bir şarkıcının üç albümü tek pakette satışa sunulmuştur. 1995 senesinde başlayan Nostalji serisi 200 yılına kadar devam etmiş ve 12 albüm olarak tamamlanmıştır. Bu senelerda bir çok ödülün sahibi olan Muazzez Ersoy 1998 senesinde Kültür Bakanlığı önerisiyle Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel aracılığıyla Devlet Sanatçısı nişanıyla ödüllendirilmiştir. 2005 senesinde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği aracılığıyla iyi niyet elçisi unvanı verilmiş, çeşitli senelerda farklı yarışmalarda En İyi Kadın Sanatçı ödülüne layık görülmüştür.


Muazzez Ersoy’un Sahne Adının Kaynağı

Çeşitli televizyon programlarında canlı yayın performansları veren şarkıcı, bir dönem Çarkıfelek adlı yarışmada da sunuculuk yapmıştır. Sahne adı olan Muazzez Ersoy’u klasik Türk müziğinin iki ustasına olan sevgisinden esinlenerek seçtiğini belirmektedir. Muazzez ismini Muazzez Abacı’ya, Ersoy ismini de Bülent Ersoy’a olan hayranlığından dolayı kullandığını söylemektedir.  Muazzez Ersoy ikinci evliliğini 2001 senesinde İsmet Özhan ile yapmış; fakat 4 ay sonra boşanmıştır. Son zamanda sanatçı kişiliğinden fazla siyasi fikirleriyle öne çıkan Ersoy son albümünü 2016 senesinde 90’dan Pop adıyla çıkarmıştır.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.