Muammer Sun Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
117
Muammer Sun Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Muammer Sun Kimdir? Biyografisi, bölümünde Muammer Sun Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Muammer Sun Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Muammer Sun Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Muammer Sun

Muammer Sun, 1932 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. 1947’de Askerî Muzıka Okuluna, 1953’te Ankara Devlet Konservatuarı’na girdi; A.Adnan Saygun’un kompozisyon öğrencisi oldu. Bu kurumda, Saygun’un bunun yanında, Mahmut Ragıp Gazimihal, Mithat Fenmen, Muzaffer Sarısözen, Ruşen Ferit Kam gibi öğretmenlerden ders aldı. Özel olarak da Kemal İlerici ile Türk Musikisi Makamları ve Armonisi konularında çalıştı. Saygun’un öğrencisi olarak 1960 senesinde Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü’nden pekiyi derece ile mezun oldu.

Muammer Sun, mezuniyetinden sonra Ankara, İzmir, İstanbul Devlet Konservatuvarlarında, GEE Müzik Bölümünde, Siyasal Bilimler Fakültesi Basın Yayın Yüksekokulu’nda, Ankara Radyosu’nda öğretmenlik yaptı. 1969 senesinde, sanat kurumlarının temsilcisi olarak TRT Yönetim Kurulu kullanıcı hesabıne seçildi.


TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu’nu ve TRT Müzik Dairesini kurdu. TRT Kültür Sanat Ödülleri Sistemini (Murat Katoğlu ile birlikte) hazırladı, TRT’nin gerçekleştirmesini sağladı (1971).

1968’de atandığı Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirliği sırasında, Çocuk ve Gençlik Koroları Yönetmeliği’ni hazırladı. Bütün Türkiye’de 166 çocuk ve gençlik korosu kuruldu. Koro şeflerine 1968 -1969 yazlarında, Gazi Eğitim Müzik Bölümü öğretmenleriyle birlikte, iki kez yaz kursu düzenledi. Bu kurslara Gazi Müzik bölümü’nde 40, Sinop kursunda 80 olmak üzere 120 müzik öğretmeni katıldı. (166 koro, ödenekleri kesinliği için 1970’de kapatıldı. Bu korolar ve kurslara katılan müzik öğretmenleri, bugünkü Türkiye’de yaygınlaşan çocuk ve gençlik korolarının temelini oluşturdu.)

Muammer Sun, 1967 ve 69’da, biri TRT adına; öteki de TRT ve ODTÜ adına, iki büyük folklor derlemesi düzenledi; kendisi de bu derlemelere uzman derleyici olarak katıldı. Haccettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon bölümü öğretim kullanıcı hesabınden Ekim 1999’da emekli oldu. Eylül 2004’de Sun Yayınevi’ni kurdu.


Çok önemli bir müzik adamı olan Muammer Sun, TRT’nin yapımını üstüne aldığı ve tarihsel olarak çok oldukça önem taşıyan Kurtuluş ve Cumhuriyet filmlerinin film müziklerini de yapmıştır
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.