Moritz Benedikt Cantor Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
242
Moritz Benedikt Cantor Kimdir? Biyografi Sayfası

Moritz Benedikt Cantor Kimdir? Biyografi, bölümünde Moritz Benedikt Cantor Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Moritz Benedikt Cantor Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Moritz Benedikt Cantor Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Moritz Benedikt Cantor Kimdir

Moritz Benedikt Cantor, 23 Ağustos 1829 senesinde dünyaya geldi. Tüm meslek yaşamını Heidelberg Üniversitesi’nde geçiren Cantor bu okula 1853 senesinde özel öğretmen olarak girdi.

İlk kitabı olan Mathematische Beiträge zum Kulturleben der Völker (Halkın Kültür Yaşamına Matematiksel Katkılar) 1863 senesinde çıkardı.

Bunun sonrasında birinci cildi 1880′de, ikinci cildi 1892′de, üçüncü cildi ve bunu seyredenleri 1894 – 96 senelerında olmak üzere dört ciltlik kitabı Vorlesungen über die Geschichte der Mathematik (Matematik Tarihi Üzerine Dersler) kitaplarını yazdı ve yayımladı.

Kitabın son cildinde artık çok yaşlandığı ve yazmakta kuvvetlik çektiği için kendi yönetiminde dokuz kişi içinde paylaşımı yaptırılarak tamamlandı. Bu eser matematik tarihi üzerine yayımlanmış en kapsamlı eserler içinde sayılır. Kapsadığı alan itibariyle matematiğin geçmişini 1799 yılına kadar izleyen bir kitaptır. Cantor tüm bu çalışmaları dışında birden fazla makale de yayımlamıştır. Bu makaleleri kendi yayımcılığını yaptığı dergi “Zeitschrift für Mathematik und Physik”te yayımlanmıştır.


Moritz Benedikt Cantor, 10 Nisan 1920 tarihinde öldü.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.