Mithat Sancar Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

16.09.2021
328
Mithat Sancar Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

Mithat Sancar Kimdir?, biyografi bölümümüzde Mithat Sancar Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Mithat Sancar Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Mithat Sancar Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(0) (1)
Ad Soyad Mithat Sancar
Meslek Siyasetçi
Yaşı 58 (1963-01-01)
Boyu
Burcu Oğlak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Doktora
Eşi Türkan Sancar
Sevgilisi
Doğum Yeri Mardin

Mithat Sancar Kimdir? Biyografi

Mithat Sancar, 1963 senesinde Mardin’in Nusaybin beldesinde dünyaya gelmiştir. Orta öğretimini Diyarbakır Öğretmen Lisesi’nde tamamlamıştır. Yüksek öğretim eğitimi için Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni tercih etmiştir.  

Okulunu tamamlamasının sonrasında 1995 senesinde Ankara Üniversitesi’nde ‘Temel Hakların Yorumu’ isimli tezi ile doktorasını veren Sancar, 1999 senesinde ise ‘Hukuk Devleti’ adlı tezi ile Doçent unvanına sahip olmuştur.  

2007 senesinde ‘Profesör’ olan Sancar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki Öğretim Üyeliği görevini de sürdürmektedir.  

Kürt sorununun çözümlenmesine ilişkin çok sayıda yazı kaleme alan Mithat Sancar, 2007 senesinden bu yana ‘Birgün’ ve ‘Taraf’ isimli gazetelerde de köşe yazısı yazmaya sürdürmektedir.  

‘Birikim’ isimli derginin bunun yanında çok sayıda dergide de yazısı yayımlanmakta olan yazarın adı, Hükümetin terör sorununa ilişkin çözüm sürecinde kurulan ‘Akil Adamlar Komisyonu’nda da geçmiştir.  

3 Nisan 2013 tarihinde ‘Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti’ aracılığıyla açıklanmış olan ve barış sürecini yönetmede bulunan 63 kişilik ‘Akil İnsanlar’ listesinde, ‘Marmara Bölgesi Temsilcisi’ olarak yer almıştır.  

2018 Genel Seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) ‘Mardin Milletvekili Adayı’ olmuş ve seçilmiştir.  

Birden fazla kitapta da imzası bulunan Mithat Sancar, Türkan Sancar ile evlidir.  

11 Aralık 2020 Cuma 12:03
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.