Mirim Çelebi Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
157
Mirim Çelebi Kimdir? Biyografi Sayfası

Mirim Çelebi Kimdir? Biyografi, bölümünde Mirim Çelebi Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Mirim Çelebi Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Mirim Çelebi Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Mirim Çelebi

Mirim Çelebi (Mahmud ibn Mehmed), 1450 senesinde dünyaya geldi. Birçok astronom ve matematikçi yetiştirmiş bir ailedendir. Ali Kuşçu, anne aracılığıyla dedesidir. İstanbul’da medrese öğrenimi görerekmüderris oldu. I. Selim zamanında Anadolu kazaskerliğine getirildi. Gökbilimde gözlem yönteminin gelişip yaygınlaşması için çaba gösterdi.

Mirim Çelebi’nin en önemli eserlerinden biri Uluğ Bey’in Zic’ine Farsça olarak Düstürü’l-amel ve tashihü’l-cedvel adında yazdığı bir şerhdir Yazar eserde konuları çok çeşitli şekillerde anlatmış, örneğin bir derecelik yayın sinüsünü hesaplamak için gayet anlaşılır biçimde 5 ayrı çözüm yolu göstermiştir.
Mirim Çelebi bunun yanı sıra kendisini çok seven Yavuz Sultan Selim’in ısrarları neticesinde dedesi Ali Kuşçu’nun astronomi ile alakalı Fethiye eserini de şerh etmiştir Matematik ve astronomi ile alakalı 7-8 risalesi bulunmaktadır. Mirim Çelebi, Osmanlı ülkesinde astronomi ve matematik ilimlerinin ilerlemesi için şüphesiz en fazla çalışan müslüman bilim bireylerindandır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.