Mim Kemal Öke Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
210
Mim Kemal Öke Kimdir? Biyografi Sayfası

Mim Kemal Öke Kimdir? Biyografi, bölümünde Mim Kemal Öke Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Mim Kemal Öke Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Mim Kemal Öke Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Mim Kemal Öke

Mim Kemal Öke, 1884 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Askeri Rüştiye ve Tıbbiye İdadiyi bitirdi. Mektebi Tıbbiye-i Şahane’yi (Askeri Tıp Okulu) Hekim Yüzbaşı rütbesiyle ile 1919 senesinde bitirdi. Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde stajını bitirdiktan sonra Cerrahi ihtisasına başladı.

Trablusgarp Savaşı savaşında gönüllü olarak Derne Cephanesinde görev aldı. Dönüşünde Gümüşsuyu Asker hastanesinde operatör ve röntgen uzmanlığına atandı. Bir ara Çanakkale’de 5. Ordu Sağlık Başkanı yardımcısı ve menzil müfettişliği başhekimi oldu. I. Dünya Savaşı sırasında kurulan bulaşıcı hastalıklarla mücadele kuruluna başkanlık etti.

Savaş sonrası, Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde Prof.Dr. Weiting’in yerine cerrahi hocası oldu.


Türk Kurtuluş Savaşı’nda Ankara Cebeci Merkez Hastanesi binasında görevini sürdürirken, Gülhane Askeri Tıp Akademisi 1. hariciye kliniğini yönetti. Sakarya Meydan Muharebesi sırasında Isparta’da ağır yaralılar için Kızılay Hastanesini kurdu. Atatürk’ün ölümüne kadar onun sağlığı ile yakında zamandan ilgilenmiştir. Hür Ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nda Büyük Üstat olarak görev yaptı.
Mim Kemal Öke, 1955 senesinde öldü.

Mim Kemal Öke Eserleri

1939 Diyabet ve Şirürji

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.