Mevlüt Çavuşoğlu kimdir, Mevlüt Çavuşoğlu kaç yaşında?

05.11.2021
156
Mevlüt Çavuşoğlu kimdir, Mevlüt Çavuşoğlu kaç yaşında?

Mevlüt Çavuşoğlu kimdir, biyografi bölümünde Mevlüt Çavuşoğlu biyografi sayfası ile karşınızdayız. Mevlüt Çavuşoğlu kaç yaşında?, Mevlüt Çavuşoğlu memleketi neresi, Mevlüt Çavuşoğlu facebook, Mevlüt Çavuşoğlu nereli, Mevlüt Çavuşoğlu instagram, Mevlüt Çavuşoğlu ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Mevlüt Çavuşoğlu kimdir? başlığımızın detayları..

Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir – Mevlüt Çavuşoğlu Biyografi

Mevlüt Çavuşoğlu,  1968 tarihinde  Antalya’nın Alanya beldesine bağlı Türkler köyünde dünyaya geldi. Esasen Yörük’tür. Babasının adı Osman, annesinin adı Fatma’dır. Özel H. Emin Paşa Lisesi’ni birincilikle bitirdi. 1988 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra asistanlık bursu kazanarak ABD’deki Long Island Üniversitesi’ne geçti. 1991 senesinde “ekonomi” dalında master derecesi aldı ve bu üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Aynı okulda Türk Derneği Başkanlığını yürüttü. Çevre Bakanlığında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) adına çalıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesidir.

22, 23, 24 ve 26. Dönemlerde Antalya Milletvekili seçildi. 23. Dönemde AKPM Türk Delegasyonu Başkanlığı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu Başkanlığı, Denetim Komisyonu Üyeliği, Bosna-Hersek Eş Raportörlüğü, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevlerinde bulundu. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanlığına seçildi.

25 Aralık 2013 tarihli kabine revizyonunun sonrasında Avrupa Birliği Bakanlığı görevine getirilmiştir. 62, 64 ve 65. Hükümetlerde Dışişleri Bakanı olarak görevini sürdürmektedir.

Mevlüt Çavuşoğlu bunun bunun yanında, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Evli ve bir çocuk babası olan Çavuşoğlu, İngilizce, Japonca ve Almanca bilmektedir.

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.