Metin Milli Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
458
Metin Milli Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Metin Milli Kimdir? Biyografisi, bölümünde Metin Milli Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Metin Milli Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Metin Milli Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Metin Milli

Metin Milli, 1 Mayıs 1943 senesinde Mardin’de dünyaya geldi 1980’li senelerda popüler olmuş Türk Müziği sanatçısıdır. Türk Müziğine vakur duruşu ve kendine özgü tavırlarıyla yeni bir soluk getirmiştir. Yaptığı müziği “Çok Sesli Hafif Türk Sanat Müziği” olarak adlandıran sanatçı, TRT destekli bu yeni türün 1990’lı senelerın başlarına kadar ülkemizde bellibaşlı öncüleri içinde yer almıştır. Çiçekler Yasta adlı parçasının olduğu Herkese Merhabalar adlı albümü ile Metin Milli patlama yaptığı 1983 senesinin flaş sanatçısı olmuştur.

Müziği birden fazla meslektaşının aksine para kazanmak için değil zevk için yaptığını ifade eden sanatçı, ticaretten kazandığını müziğe aktarmış ve bu yolda hiçbir masraftan kaçınmamıştır. Aranjör olarak kendisine uzun yıllar hizmet eden Metin Alkanlı ile birlikte Çiçekler Yasta, Şarkılara Sordum, Pişmanlık, Seviyorum İşte, Vurgun gibi bir çok hit esere üstün yorumu ile imza atan sanatçı, 1982-1996 senelerı içinde sırasıyla Kekeva, Yankı, Fono, Yavuz, Sembol, Sarp, Foneks Plak şirketleri hesabına toplam on adet albüm (LP-MC-CD) doldurmuş olup geçtiğimiz yıl içinde sanatçının bu albümlerinden derlenmiş eserlerinden bir araya gelen Şarkılarım adlı toplama albümü CD formatında basılmıştır. Vurgun, Selçuk Tekay’ın, Metin Milli ye özel bestelediği şarkıdır .


Albümleri

Metin Milli (1982 – Kekeva Plakçılık LP)

Herkese Merhabalar (1983 – Yankı Plakçılık LP)
Herkese Merhabalar-2 (1984 – Fono PLakçılık LP)
Herkese Merhabalar-3 (1985 – Yavuz&Burç Plakçılık LP)
Şelale (1986 – Sembol Plakçılık LP)
Seviyorum İşte (1988 – Sarp Plakçılık LP)
Benimle Evlenir misin (1989 – Foneks)
Vurgun (1990 – Foneks)
Aklım Çıkıyor (1991 – Foneks)
Metin Milli ’96
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.