Metin Kaçan Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
365
Metin Kaçan Kimdir? Biyografi Sayfası

Metin Kaçan Kimdir? Biyografi, bölümünde Metin Kaçan Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Metin Kaçan Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Metin Kaçan Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Metin Kaçan

Metin Kaçan, 15 Kasım, 1961 senesinde Kayseri’nin İncesu beldesinde dünyaya geldi. Ailesi, 6 aylıkken İstanbul’a geldi. Kasımpaşa Lisesi’ni 2. sınıftan bıraktı. Mizah dergilerinde yazılar yazmaya başladı. İlk makalesi 1985 senesinde Gırgır Dergisinde yayınlandı.

Kısa öykülerle, edebiyat dünyasına Jak Laban ve Andante takma isimleri ile yazılar yazdı. Daha sonra ‘Ağır Roman’ piyasaya çıktı ve senaryolaştırılarak, filme alındı. Ardından tiner kullanan sokak çocuklarının yaşamının anlatıldığı ”İstedikleri Yere Gidenler” isimli kitabı Kemal Aratan’la birlikte hazırladı.

Ağır Roman 2003 senesinde Fındık Sekiz 2008 senesinde Almanca’ya çevrildi. Fransızca’ya çevrilen Ağır Roman 2012 senesinde Acdes Sud Yayınevi aracılığıyla yayımlandı.[kaynak belirtilmeli] Ağabeyi karikatürist Hasan Kaçan, ufak kardeşi aktör Fatih Kaçan’dır. 1996 senesinde Alp Buğdaycı ile birlikte Güneş K. isimli kadına tecavüz ve işkence ettikleri gerekçesiyle yargılandılar, ceza aldılar.

Metin Kaçan, 6 Ocak 2013 tarihinde bindiği taksiyi durdurduktan sonra Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak intihar etti. Hasan Kaçan’a göre 28 Şubat sürecinde kendisi ile alakalı yürütülen linç kampanyası sebebiyle kardeşinin bu duruma düştüğünü bunun sorumlusunun o döneminin medyası olduğunu açıkladı. Cenazesi ölümünden 16 gün sonra Beylikdüzü sahiline vuran yazarın cenazesi ailesi aracılığıyla tespit edilmiş, Edirnekapı Şehirliği’nde aile kabrine defnedilmiştir.

Metin Kaçan Kitapları
1989 Nickname: Jaklaban-Andante: Graffiti
1991 Kaçan, Metin, Aratan, Kemal: İstedikleri yere gidenler
1995 Kaçan, Metin: Ağır Roman
1997 Kaçan, Metin: Fındık sekiz
1999 Kaçan, Metin: Harman Kaplan
2002 Kaçan, Metin: Adalara Vapur
2003 Kaçan, Metin: Cholera Blues
2005 Kaçan, Metin: Cervantesin Yeğeni.
2008 Kaçan, Metin: Haselnuss 8. Berlin
Yalancı Öyküler 9 Yazar, 9 Öykü

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.