Metin Altıok Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
264
Metin Altıok Kimdir? Biyografi Sayfası

Metin Altıok Kimdir? Biyografi, bölümünde Metin Altıok Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Metin Altıok Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Metin Altıok Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Metin Altıok

Metin Altıok, 14 Mart 1940 senesinde İzmir’in Bergama beldesinde dünyaya geldi. Karşıyaka Lisesi ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe bölümünü bitirdi. Bingöl Lisesi’nde Felsefe Grubu Öğretmenliği ve ardından sürgün olduğu Bingöl’ün Genç beldesinde, bunun bunun yanında Karaman Lisesi’nde felsefe öğretmenliği yaptı. İşçi Partisi üyesiydi.

Metin Altıok, Sivas katliamından ağır yaralı olarak kurtuldu fakat komadan çıkamayarak 9 Temmuz 1993 tarihinde Ankara’da vefat etti.

Şiirleri 70’li senelerda yayımlanmasına karşın Metin Altıok, şiirlerinin kaynakları yönünden 1960’lı senelerın geç ürün veren (veya geç yayına giren) şairlerinden biri olarak nitelendirilebilir.


Gezginde Servet-i Fünun’dan, Ahmet Haşim’den, Ahmet Muhip Dıranas’dan, İkinci Yeni’ye, ve 60’lı seneler şiirinin bazı ortak söyleyişlerine kadar çeşitli etkilenmeler bulunmaktadır. Bu kuşağın en romantik, duygucu şairleri içinde olan sanatçının dili yalındır. Benzetme yapmayı, bilinmesi güç olmayan simgeler kullanmayı sevdi. Bu kitabında halk şiiri şekillerinden de yararlandı.

Yerleşik Yabancı’da tüm şiirleri tek bir şiirmiş izlenimi uyandırmakta, söyleyişte ve konularda benzerlikler bulunmaktadır. Buna karşın, Kendinin Avcısında kendine özgü bir ses, romantik, acılı ve yalın bir söyleyiş gözlenir. Simge, alegori ve mecazlardan ölçülü bir tutumla yararlandığı bu şiirleriyle Türk şiirinin lirik geleneklerine bağlanmaktadır.


Metin Altıok Eserleri

1978 Yerleşik yabancı
1979 Kendinin avcısı (Ahmet Telli ile 1980 Ö. F. Toprak şiir ödülü)
1981 Küçük tragedyalar
1987 İpek ve klabtan
1990 Gerçeğin öte yakası (Cemal Süreya şiir ödülü)
1990 Dörtlükler ve desenler
1991 Süveyda
1992 Alaturka şiirler
1992 Şiirin ilk atlası
1993 Hesap işi şiirler
1998 Bir acıya kiracı (Bütün Şiirleri)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.